HDP'li Dede'nin gündeminde gençler vardı

HDP'li Dede'nin gündeminde gençler vardı

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, TBMM genel kurulunda gençlerin ve çölyak hastalarının sorunlarını gündeme getirdi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Sait Dede, Türkiye büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda gençlerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi.

İktidarın gençlere yönelik politikalarını eleştiren HDP'li Dede, 2022 Türkiye'sinde gençlerin büyük bir çoğunluğunun ülkeyi terk etme noktasına geldiğini iddia etti.

'Çoklu kriz hâli gençlerin sadece gelecek hayallerini bitirmekle kalmıyor, gündelik yaşamlarını da yaşanmaz bir hâle getiriyor' diyen Dede, iktidarı kendi güdümünde bir gençlik yaratmaya çalışmakla suçladı. 

Gençlerin ülkeyi ter ettiğine dikkat çeken HDP'li Dede "Yapılan araştırmalara göre gençlerimizin yüzde 75'i yurt dışına gitmek istemekte, bunun için çeşitli yollara başvuruyorlar. Gençler burada geleceklerini göremiyorlar demek ki burada onlara işsizlik veya cezaevleri beklemektedir. Çoğu işsiz, iş bulabilenlerin çoğu da asgari ücretin altında ve sigortasız çalıştırılmaktadırlar. Her yıl binlerce genç üniversitelerden mezun olup atanamamakla karşı karşıya kalmaktadır. Bütün bu sorunlar gençler için bu ülkenin rutini olmuş durumdadır. Bakın, çözümü çok basit sorunlar bile bu iktidar tarafından göz ardı edilmektedir. Dün Genel Kurulda, burada üniversite yemekhanelerindeki durumlar dile getirildi. Bu konuşmalar sonrası birçok üniversite genci bizlere ulaşarak yemekhanelerde yaşadıkları bir diğer önemli sorunu bizimle paylaştılar" şeklinde konuştu. 

Çölayak hastalarının karşılaştıkları sorunlara da değinen Dede, "Çölyak hastalarının kullandığı ürünler zaten normalden daha pahalı iken gelen zamlarla birlikte hepten alınamaz duruma gelmiştir. Bu konuda birçok hasta ve hasta yakını bize ulaşarak bu konuda bir duyarlılık oluşturulmasını talep etmektedir. Meclis bünyesinde, 2017 yılında, Çölyak Hastalığının Teşhis Aşamasının, Sebeplerinin, Sonuçlarının ve Bu Hastalığa Maruz Kalanlara Sağlanabilecek Yardımların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesine İlişkin Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu ve bu Komisyon, çalışmalarına ilişkin raporu 2018 yılında yayınladı. Raporda, Türkiye'de yaklaşık 700 bin çölyak hastası olduğu bilgisi paylaşıldı ve ne yazık ki bu rapor doğrultusunda atılması lazım gelen adımlar bir türlü atılamadı, tespit edilen sorunlara bir çözüm de getirilemedi. Çölyak hastalarının masrafları katlanarak artarken devletten aldıkları 100 TL'lik yardım ise 2022 yılı itibarıyla 160 TL'ye çıkarıldı. Evet, 160 lirayla ne alınabilir, sormak istiyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum