HDP'li Buldan'dan muhalefete: Seçim öncesi sahneye koyulan oyunu görün

HDP'li Buldan'dan muhalefete: Seçim öncesi sahneye koyulan oyunu görün

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TSK'nin Suriye ve Irak'ta düzenlediği hava saldırılarına dair konuştu. Buldan, “Bu savaş politikalarına sessiz kalanlara ve alkış tutanlara da diyorum ki, seçim öncesi sahneye koyulan bu oyunu görün” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parlamento Kadın Grubu, 25 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Grup Toplantısı’nı gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuştuğu toplantıya, bileşen partileri, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Batıkent Yeni Yaşam Derneği, Alınteri, Kadın Savunma Ağı, Demokratik Kadın Hareketi, Kadın Zamanı Derneği, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır il örgütü yöneticileri kadınlar katıldı.

Toplantı salonu sıralarına, öldürülen kadınların fotoğrafları ile “Savaşa hayır”, “Jin jiyan azadî” ve “Şiddete, savaşa ve yoksulluğa karşı isyandayız” yazılı dövizler bırakıldı.

'AKP-MHP İTTİFAKI, SİYASİ ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN SEÇİM KAMPANYASINI SAVAŞ POLİTİKALARIYLA BAŞLATMIŞ DURUMDADIR'

Parlamento Kadın Grubu’na katılan kadınları Kürtçe selamlayarak konuşmasına başlayan Buldan, Antep’in Karkamış ilçesine yönelik roketli saldırısında ölenler için başsağlığı diledi. Buldan, “Ne yazık ki savaş can almaya devam ediyor. Antep’in Karkamış ilçesi başta olmak üzere hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Yaralılar için acil şifalar diliyorum. Tüm kayıpların acısını yüreğimizde hissediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi savaş en büyük yıkımdır, en büyük felakettir ve acıların en talihsizi savaşlarda yaşanır. Savaş dönemlerinde, savaş süreçlerinde bütün mağduriyeti kadınlar, biz anneler yaşarız ve hissederiz. İktidarlarının bekası için canları ve yaşamı hiçe sayan AKP-MHP savaş zihniyetini herkes görmelidir. Kaybedeceğini gören AKP-MHP ittifakı, siyasi ömrünü uzatmak için seçim kampanyasını savaş politikalarıyla başlatmış durumdadır” dedi.

'SAVAŞA HAYIR DİYORUM'

Buldan'ın açıklamalarının devamı şu şekilde:

“Kuzey ve Doğu Suriye sivil yerleşim bölgelerine yönelik olarak gerçekleştirilen hava operasyonu ve saldırıların hemen öncesinde Taksim’de yaşanan karanlık patlama kesinlikle bir tesadüf değildir. Ortada elbette aydınlatılması gereken yığınla soru işareti vardır. Bu karanlığı açıklığa kavuşturmak yerine savaş siyasetine sarılan iktidara çok net bir şekilde söylemek isterim ki bu oyunlar tutmayacaktır. AKP-MHP iktidarının iddia ettiği gibi Kuzey ve Doğu Suriye’deki demokratik yönetim modeli, Türkiye için bir tehdit değildir. Halkların ortak geleceği açısından asıl tehlike, AKP-MHP’nin dayattığı savaş politikalarıdır.”

Kürt halkına yaşattığınız bu yıkımdan size asla bir iktidar çıkmayacaktır. Bu savaş politikalarına derhal son verin. Sorunların çözümü diyalog ve müzakerededir. Demokratik, barışçıl adımlardadır. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmelidir. Suriye halkları üzerinden elinizi çekin, Kuzeydoğu Suriye'den elinizi çekin!

Bu savaş politikalarına sessiz kalanlara ve alkış tutanlara da diyorum ki, seçim öncesi sahneye koyulan bu oyunu görün. Bu oyunun bir parçası değil, karşısında olalım. Bu savaş politikalarının karşısında olalım, demokratik çözümün yanında olalım. Savaşa hayır diyorum!”

KADIN DÜŞMANI İKTİDAR

“İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran da kadın kurumlarını kapatan da yargısıyla kadın katillerini serbest bırakan da bu kadın düşmanı iktidardır. Bu iktidar kadınların özgür iradesini rehin almak için peş peşe yeni cezaevleri açmıştır. Bu cezaevlerinde çıplak arama dâhil her türlü işkence ve insanlık suçu keyfi uygulamalar rutin haline gelmiştir, getirilmektedir. Bütün bu saldırıların amacı birdir. O da kadın mücadelesini etkisizleştirmektir. İşte bunu Gezi Davası’nda, Kobanê Davası’nda, HDP’ye açılan kapatma davasında görüyoruz. Kayyım darbesinde görüyoruz. Dün görülen Kobanê Kumpas Davası duruşmasında yapacağımız açıklamaya dahi koydukları engel ve geliştirdikleri saldırıda görüyoruz. Kadın gazetecileri, kadın aktivistleri, bilim insanlarını, hak savunucularını hedef alarak tekçi erkek iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştıklarını biliyor ve görüyoruz.”

CUMARTESİ YAKINLARI ADALET ALACAKLISIDIR

“Şebnem Korur Fincancı bilimin ışığında cesaretle yürüyen bir kadın olduğu için tutukludur ve cezaevindedir. Buradan Şebnem Hocanın onurlu duruşuna ve cesaretine milyonlarca kadın adına selamlarımızı gönderiyoruz. Yine insan hakları savunucusu Jiyan Tosun bu amaçla Taksim’deki karanlık patlamadan sonra bilinçli ve örgütlü bir şekilde hedef haline getirilmiştir. Jiyan bütün Cumartesi yakınları gibi bu ülkenin hakikat alacaklısıdır, adalet alacaklısıdır. Bu hakkı teslim edinceye kadar kadınlar olarak sonuna dek mücadele edeceğimizi Jiyan’a söz vererek ifade etmek istiyorum. Kendisini 1990’ların bugünkü mirasçısı olarak gören ve bu nedenle Jiyan’ı hedef alan akıl çok iyi bilsin ki; kadınlar o yılların karanlığının bu ülkeye bir kez daha yaşatılmasına asla izin vermeyecektir. Ben bu vesileyle çeyrek asırdan fazla zamandır Galatasaray Meydanı’nda bu karanlıktan, bu karanlık zihniyetten hesap soran tüm Cumartesi Annelerini ve yakınlarını en içten duygularımla selamlıyor ve saygılarımı gönderiyorum.”

HER İKİ KADINDAN BİRİ İŞSİZ

“Hepinizin bildiği gibi Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ediyor. İçinde kadının adının dahi neredeyse geçmediği bu bütçeye şerhimizi en güçlü şekilde koyacağız. Erkeklerin, savaşın bütçesine karşı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe istediğimizi her platformda ifade edeceğiz. Bu kapsamda HDP Kadın Meclisi olarak 30 Ekim’de ‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe’ çalıştayımızı her kesimden, yaştan, görüşten kadınla bir araya gelerek başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Kadınların taleplerini, önerilerini, eleştirilerini dinledik. Bu çalıştayda yine gördük ki, savaşa kepçeyle yatırım yapanlar, topluma, en çok da kadına bütçeden sadece bir damlayı reva görmektedir. Türkiye’de her yüz kadından sadece 18’si kayıtlı ve tam zamanlı çalışmaktadır. Tarım sektöründe kadınların neredeyse tamamı kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırılmaktadır. İş hayatında güvencesizlik kadınlar için bir rejim haline getirilmiştir. Her iki kadından biri bu ülkede işsizdir. Sadece kadınlar da değil, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine sahip olanlar yaşamlarının her alanında şiddete ve ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Oysa çok iyi bilinmelidir ki hiçbir kesimin hakları bu iktidarın insafına tabi değildir. Bu iktidar kimsenin varlığını, yaşam biçimini tehdit edemez, yaşam hakkını engelleyemez. Biz HDP olarak asla buna müsaade etmeyeceğiz izin vermeyeceğiz.”

KADININ EMEĞİNİ GÜVENCE ALTINA ALACAĞIZ

“Bu ülkenin herkesi doyuracak kaynakları fazlasıyla mevcuttur. Fakat bu kaynaklar halka adil bir şekilde paylaştırılmak yerine bir avuç yandaşa sunulmaktadır. Kadınlara ve halka ise açlık paylaştırılmaktadır, yoksulluk paylaştırılmaktadır, sefalet paylaştırılmaktadır. Bu ülkenin ekonomik düzeyini yalan kurumunuz olan TÜİK’inizin sahte milli gelir rakamları değil kişi başına düşen yoksulluk, kişi başına düşen sefalet belirler. Bir ülke yurttaşının insan onuruna yaraşır standart ve adaletli gelir dağılımını sağladığı oranda sosyal devlet niteliğine sahip olur. Gerisi halkın kesesinden yapılan vurgunculuktur, soygundur, başka da bir şey değildir. Bu kara tablo sizleri asla endişelendirmesin. Çıkış yolu vardır ve mümkündür. Meclis’te devam etmekte olan bütçe görüşmelerinde ve sahada kadınlarla yürüttüğümüz bütçe çalışmalarında ortaya koyduğumuz ekonomi politikamız seçimlerden sonra yaşama geçirilmesi için mücadele edeceğimiz modelimizimdir. Bütün yurttaşların temel sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını kamu güvencesi altına alınacağını belirtmek istiyorum. Eşit işe eşit ücret sağlayacağız. Kadının görünmeyen emeğini güvence altına alacağız. Kadın yoksulluğunu ve yoksunluğunu sonlandıracak her türlü ekonomik tedbiri HDP olarak alacağız.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON VERECEĞİZ

“Tarihin başından beri eşit ve adil bir yaşamın kilit rolünde biz kadınlar varız! Kadın demek; özgür eşit bir gelecek demektir. Ve biz bu geleceği kurmaya kesinlikle kararlıyız! Birleşerek günden güne güçlenen kadın ittifakımız ve kadın dayanışmamız, yaşamın ve siyasetin her alanında büyük değişimi ve dönüşümü gerçekleştirmektedir. Biz kadınlar, verdiğimiz mücadelenin, emeğin sonuçlarının ne kadar büyük ne kadar değerli olduğunu elbette ki biliyoruz. Her türlü çürümüşlüğe, inkâra ve baskıya rağmen kadınlar demokrasi ve özgürlük mücadelesi konusunda ciddi bir birikime sahiptir. Bizler bundan aldığımız güçle yeni bir siyaset inşa ettik. Hayata geçirdiğimiz yerel yönetim politika ve pratiklerimizden HDP’nin demokratik ve özgürlükçü programını oluşturduk. Yönetime geldiği anda ülkede süren bütün krizleri çözecek güç kadınlardır, HDP’dir. Biz kadınların öncülüğünde demokrasi güçleri ve emekçilerle omuz omuza vererek bu ülkede çözemeyeceğimiz tek bir sorun yoktur. Kadınların özgür yaşamı inşa etmesi önündeki bütün engelleri bir bir kaldırıyoruz, kaldırmaya devam edeceğiz. Toplumsal alanda cinsiyetçilikle etkin mücadele ediyoruz etmeye de devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesini geri getirecek ve etkin bir şekilde uygulayacağız. Kesin bir şekilde kadına yönelik her türlü suçun önüne geçeceğiz. Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine son vereceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.