HDP’den kadın buluşması

HDP’den kadın buluşması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, "Savaşa, talana, tecride, ırkçılığa karşı kadınlar barışı savunuyor" şiarıyla Sur'da bulunan Taş Mahal Cafe'de kadın buluşması gerçekleştirdi.

Buluşmaya, HDP Gurup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Kadın Meclisi, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Barış Anneleri ve HDP Genç Kadın ve Rosa Kadın Derneği katıldı. Açıklamada sık sık, “Jin jiyan azadi” ve Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

Kadın buluşmasının açılış konuşmasını yapan HDP'li Meral Danış Beştaş, "Biz yanlız Kürt kadın mücadelesi vermiyoruz, bütün kadınların mücadelesini veriyoruz" dedi.

Tüm dünyada demokrasiyi inşa etmek için mücadele verdiklerini belirten Beştaş, "Kürt kadınlarının mücadelesi uluslararasılaşmıştır. Bu konuda bedel ödeyen yaşamını ortaya koyan kadınları selamlamak istiyorum. Sorunlarımızın kaynağını hepimiz biliyoruz. Baskı asimilasyon inkar şiddet her geçen gün artıyor. Sayın Öcalan 22 yıldır İmralı cezaevinde özel bir yöntemle tutuluyor. Kadınların mücadele başlıklarından en önemlisi de tecride karşı olan mücadele. Kadınlar özgür olmadan toplum özgürleşemez. Bir toplumun yarışı köle konumundaysa şiddete uğruyorsa kalan yarısı istediği kadar özgürüz desin o toplum özgür değildir. Barış gelmeden tecrit kalkmadan eşit ve özgür yurttaşlığı temel almadan sorunlar çözülmeyecek" diye belirtti. 

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine değinen Beştaş şöyle konuştu: "Cezaevlerinde 225 günündür sadece mahpuslar bu durumu yürütmesin bizlerde dışarıda bu mücadeleyi büyütmeliyiz. Tecrit edilmiş bir topluma karşı karşı mücadeleyiz. Tecride karşı çıkmak demek şunlar demek; barışa ve çözüme sahip çıkmak, açık bir kadın mezarlığına dönüştürülen sisteme karşı olmak, emek sömürüsü, doğa talanına, saldırgan dış politikaya, her yere asker göndermeye, çetelerle iş birliğine karşı çıkmak demektir. Tecride karşı çıkmak demek toplumu savunmak ve demokratik toplumu inşaa etmek anlamına geliyor.”

Gündemdeki ırkçı saldırılara da değinen Beştaş, "Aslında hiç bitmedi, her zaman vardı bazen görülüyor bazen saklanıyor. Geçenlerde bir zat TV programında, 'Türkçe konuş burası Türkiye Cumhuriyeti' diyor. Sen kimsin bir dili bu kadar aşağılama cüretinde bulunuyorsun? Tabi ki bu hadsizliği yapmasına güçlü cevaplar verildi. Rezil oldular rezil olmaktan utanmıyorlar. Leyla Güven ve kadın tutuklulara da soruşturma açıldı. Yine bizim bir etkinlikte Kürtçe halay çektiğimiz için mekana para cezası kestiler.  Kürt düşmanlığından ne yapacaklarını bilmiyorlar. Konya’daki durumu zaten biliyorsunuz, ifade edecek bir kavram yok. Bu iklimi kim yaratıyor gayet iyi biliyoruz . Kürtler asla birlikte yaşadıkları halklara saldırgan olmadılar olmazlarda. Biz eşit olmak istiyoruz, eşit olmayanlar kardeş olamaz. Bu ırkçı saldırılar, tecrit, kadın düşmanlığı, açlık grevleri ve Kürt düşmanlığı bu ülkenin politik hatlarıdır. Çünkü onların kimlerle dirsek temasında olduğunu biliyoruz” sözleriyle tepki gösterdi. Afganistan’daki kadınlarla dayanışma mesajı da veren Beştaş, halkların kendi öz güçleriyle özgürleşebileceğine vurgu yaptı. Beştaş devamla,  “Örgütlü kadın mücadelesi bunun üstesinden gelecektir. Ortadoğu'nun kalbinde IŞİD ordusunu yenen kadınlar var. Onlar bütün dünyaya nasıl mücadele edeceklerini gösterdi. Türkiye Taliban ile müttefik olmaya can atıyor ama biz buna izin vermeyeceğiz. Ortadoğu'da bir arada yaşam barıştan geçiyor. Biz kadınlar tecride, kadın kırımına, asimilasyona, ırkçılığa karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Beştaş’ın konuşmasının ardından, Dicle Fırat Kültür Derneği müzik grubu sahne aldı. 

Buluşma Kürtçe  müzik dinletisinin ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.