HDP'den Amasra açıklaması: "Yaşananlar kader değil"

HDP'den Amasra açıklaması: "Yaşananlar kader değil"

HDP MYK, Bartın’daki maden patlamasına dair açıklama yaptı: "Maden kazalarındaki iş cinayetlerini 'fıtratında var' diyerek savunan ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan bu ceberut sistem aklı ile mücadelemiz sürecektir."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) 41 işçinin yaşamını yitirdiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağındaki patlamayla ilgili açıklama yaptı.

"Yaşananlar kaza ya da kader değildir" denilen yazılı açıklamafda şu ifadelere yer verildi: 

"Denetimsiz ve güvencesiz çalışma koşulları iş cinayetlerinin ve işçi ölümlerinin yegâne sebebidir. Emeği hor gören, yoksulların açlığından doyan AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi ve kâr hırsı, maden ocaklarında katliamların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu bir kartel ortaklığının sonucudur.

"Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise yandaş sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır. Sadece 2021’de 68 olmak üzere AKP’li yıllarda iki bine yakın maden işçisi yaşamını yitirmiştir.

"Güvencesiz çalıştırma biçimleri, sendikal harekete ağır baskılar ve işçiyi gözetmeyen politikaların sonuçlarını Soma, Ermenek, Şirvan, Karadon, Küre, Mustafakemalpaşa, Gediz, Dursunbey, Çöllolar, Aşkale ve Kozlu’dan biliyoruz.

"Bu katliamlar halen hafızamızda güncel olan iş cinayetleridir. Amasra’da işçi katliamının yaşandığı madenle ilgili çok sayıda tehlike ve ihmal iddiası varken, AKP-MHP iktidarı her zamanki gibi gerçekleri arayan kişiler hakkında soruşturma açmakla tehdit etmektedir.

"Maden kazalarındaki iş cinayetlerini 'fıtratında var' diyerek savunan ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan bu ceberut sistem aklı ile mücadelemiz sürecektir.

"İnsan onuruna aykırı çalışma koşulları, işçi güvenliği ve iş sağlığı konularında yapısal düzenlemelerin yapılmasını ve uluslararası standartların uygulanmasını mücadelemizin temeli olarak görüyoruz.

"İktidar, yargı sopasıyla gerçeklerin üstünü örtmek ve toplumu sessizliğe gömmek istese de hakikatler açığa çıkmaya ve bizler tarafından dillendirilmeye devam edecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.