HATSO’da sıfır faizli kredi ve KOSGEB Destekleri masaya yatırıldı

HATSO’da sıfır faizli kredi ve KOSGEB Destekleri masaya yatırıldı

HATSO ve KOSGEB Hizmet Müdürlüğü tarafından düzenlenen geniş katılımla yapılan toplantıya, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş, Hatso Meclis üyeleri, İşletme yetkilileri ve KOSGEB Kredi Süreç Sorumlusu Mustafa Kitiz katıldı.

HATSO ve KOSGEB Hizmet Müdürlüğü tarafından düzenlenen geniş katılımla yapılan toplantıya, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş, Hatso Meclis üyeleri, İşletme yetkilileri ve KOSGEB Kredi Süreç Sorumlusu Mustafa Kitiz katıldı.

KOSGEB Kredi Süreç Sorumlusu Mustafa Kitiz, KOSGEB 2017 Yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi Programı kapsamında, Türkiye genelinde 2016 ve 2017 yılında yapılan başvurular arasından gerekli şartları taşıyan 460.167 işletme bankalardan 20 bin ila 50 bin TL arasında ilk yılı geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli faizsiz kredi kullanabileceğini söyledi.

 Kitiz,”Hakkari’de KOSGEB 2017 Yılı Sıfır Faizli İşletme Kredisi kapsamında, bu gün itibariyle 414 işletme bu krediyi almaya hak kazanmıştır. Kredinin parasal olarak miktarı ise 10.145.000 TL dir. Yine ilimizde şu ana kadar 145 işletme sıfır faizli krediden faydalandırılarak 3.625.000 Milyon TL almıştır.

Kredi den yararlanacak işletmelerin gecikmiş ve veya yapılandırılmamış vergi borcu, SGK’ya gecikmiş borçlarının bulunması durumunda,  bu borçlara mahsuben, azami KOSGEB tarafından ödenen faiz desteği kadar tutar banka tarafından işletmeye kullandırılacak kredi tutarından düşülerek, ilgili kuruma ödenmesi sağlanacak, kalan miktar ise işletmeye kullandırılacaktır. Bankalar tarafından kredi için alınabilecek maksimum masraf tutarı 100 TL dir. İlimizde, sıfır faizli krediyi almaya hak kazanan işletmelerin bankalara başvurmaları, KOSGEB veri tabanında olmayan işletmelerin kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunmayan işletme sayısı ise bu gün itibariyle 24’tür. Kredi süresi 28 Nisanda son bulacağından ilimiz KOBİ’lerinin bir an önce gerekli işlemleri başlatmaları gerektiğini söyledi”.

Hatso Başkanı Servet Taş ise sıfır faizli kredi ve KOSGEB Destekleri masaya yatırıldığını belirtti.

Taş,”Hakkari’de KOSGEB tarafından kullandırılan krediler ile piyasanın canlanarak, işletmelerimizin hareketlenmesi, büyümesi, yatırımlarını arttırmalarını beklediklerini, tüccar ve esnafların bankalarda kredilerini kısa sürede kullanabilmeleri için banka şubelerinin müdürleriyle sürekli istişare içinde bulunduklarını, KOSGEB’in KOBİ’lerimize sağladığı sıfır faizli işletme kredisinden Hakkari’de bulunan KOBİ’lerimizin azami şekilde faydalandırılması istek ve arzusuyla ilimizdeki meslek odaları, KOSGEB Merkez Müdürlüğü ve bankalarımızla işbirliği içerisinde hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek, toplantıya KOSGEB İdaresi Başkanlığı adına katılım sağlayarak, bilgilendirme yapan KOSGEB Kredi Süreç Sorumlusu Mustafa Kitiz’e teşekkür etti” 

hatso-1-004.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.