Hastanenin doktor kadrosu ‘satışa çıkarıldı’

Hastanenin doktor kadrosu ‘satışa çıkarıldı’

Konya’da iflas eden özel bir hastanenin doktor kadrosu 5.6 milyon liraya ‘satışa çıkarıldı.’

Hürriyet’ten Mesude Erşan’ın haberine göre Konya 8’inci İcra Dairesi Müdürlüğü, icradan hastane ruhsatı ve doktor kadrosunu satma kararı aldı.

Kadroya ‘takdir edilen değer’ ise 5.6 milyon lira. Doktor kadrosunun değeri uzmanlık alanına göre değişiyor. Örneğin kadın hastalıkları ve doğum, kulak burun boğaz uzmanlıkları 500 bin lirayken, mikrobiyoloji 50 bin lira.

İcra Dairesi Müdürlüğü’nün ilanında, 15 branştan toplam 20 doktor kadrosunun satışta olduğu ve Konya’nın Sağlık Bakanlığı’nın kadro tahsisine kapalı olduğu belirtilerek “Doktor kadrolarının tek tek ya da toplam olarak devrinin yapılabilir olduğu saptanmıştır” dendi.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, hastane ruhsatı ve doktor kadrolarının ‘kıt kaynağa’ döndüğü için değerinin arttığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı yeni hastane ruhsatı vermeyince, mevcut ruhsatlar sanal bir değer oluşturdu” diye konuştu.

660 ruhsattan 550’si faal

Halen 100’den fazla hastanenin ruhsatının askıda bulunduğunu belirten Bahat, “Bu hastaneler işleyemedikleri için kapandılar. 660 hastane ruhsatının 550’si faal, işliyor. Son 3 yılda 110 hastane (30’u ‘FETÖ’ ilişkili) kapandı” dedi.

Satılanın doktor değil, doktor çalıştırma ve hastane açma izni olduğunu vurgulayan Bahat, “Belli ki hastanenin alacaklıları var, hastanenin sahiplerininse ellerinde ruhsat izninden başka bir değeri yok” diye konuştu.

‘Kadrolar taksi plakası gibi satılıyor’

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber ise doktor kadrosunun ‘taksi plakası’ gibi satılmasının mesleklerine saygısızlık olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmeti üreten değil, ‘dümeni tutan olma’ iddiasının sonuçlarından birinin de bu olduğunu savunan Berber, “Bakanlık doktor kadrosu vermiyor. Özel hastane sahipleri bakanlıktan kadro çıkarmak için neler yapıyor, ne tür tavizler veriyor bilemiyoruz. Şu anda trilyoner olsanız da bir yere hastane kurmak-açmak Bakanlığın izninde” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.