Hakkarili kadınlar mandıra kurdu

Hakkarili kadınlar mandıra kurdu

Hakkari’de faaliyet gösteren Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi, sadece kadınların çalıştığı mandıra kurdu. Kadınlar, leziz peynirlerinin üretildiği mandıra sayesinde dış pazara açılmayı hedefliyorlar.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER 

Onlar fırsat verildiği takdirde başarılı olacaklarını her fırsatta gösteren kadın girişimciliğinin Hakkari’deki en başarılı örnekleri.

Evlerini geçindiriyorlar. Çocuklarının eğitim masraflarını karşılıyorlar. Yöresel ürün paketlemeden, unlu mamul üretimine, reçel ve turşu çeşitlerinden bal paketleme işine bir çok alana birden el atan kadın girişimciler şimdi de peynir üretimine girerek para kazanıyorlar.

4.jpg

15 kadının üye olduğu Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifinin, kadınlara verdikleri özel bir mesaj var: Cesur olun. İsterseniz başaramayacağınız iş yok. Kendi işini yapmak isteyen, kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen bütün kadınlar, iş hayatına dahil olun. Hayalleriniz gerçek olsun.

Hakkâri Çiçeklerin Özü Kadın Girişim üretim ve İşletme Kooperatifi Ticaret Bakanlığı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’ndan (KEDV) aldıkları hibe desteği ile daha önce kurdukları atölyeyi büyütüyorlar.

KEDV desteği ile aldıkları makinalar ile küçük bir mandıra kuran kadın üreticiler, eskilerde Şırden mayası ile sadece Hakkari’de üretimi yapılan peynir ile yerel ve dış pazara açılmayı hedefliyorlar.

5.jpg

KEDV’de görevli Gıda Mühendisi Nurper Özcan’ın denetlediği işletmede tamamen katkısız olan Şıırden mayası ile yapılan peyniri markalaştırmak isteyen Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifine destek vereceklerini söyledi.

Kooperatif Başkanı Sibel Adıyaman ise KEDV’den gelen Gıda Mühendisi Nurper Özcan’ın desteği ile gıda güvenliğine uygun geleneksel üretimi bozmadan üretim yaptıklarını söyledi.

Kadın eli ile üretim yapılmasının önemine dikkat çeken Adıyaman, “İlimiz ve bölgemizin kalkınması için en önemli unsur üretimdir. Bunun için kadın üyelerimiz ile beraber imkanlarımız dahilinde çalışmalarımıza yoğunluk veriyoruz. Daha çok kadına ulaşma hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Kooperatifin Kurucu Başkanı Sevda Keskin ise markalaşma ve dijital pazarlama konularında proje çalışmalarına başladığını belirterek, kadınlar olarak ürettikleri ürünlerin markalaştırarak ulusal ve dış pazarlara açılmak istediklerini dile getirdi.

Keskin, Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifinin güçlendirilmesi ve yerelde kalkınması için çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

6.jpg

8.jpg

1.jpg

7.jpg

2.jpg3.jpg

9.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.