Hakkarili dağcılar Sümbül Dağı'na tırmandı

Hakkarili dağcılar Sümbül Dağı'na tırmandı

Hakkari'de bir grup dağcı, kentin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Sümbül Dağı'na tırmandı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Dağcılık federasyonu Hakkari il temsilciliğinin öncülüğünde düzenlenen etkinlikte dağcılar güvenlik nedeniyle yasaklı olan dağların üzerindeki yasakların kaldırılması çağrısı yaptılar. 

Dağcılık Federasyonu Hakkari İl Temsilciliğinin organize ettiği etkinlikte, biri Vanlı; biri Bursalı 6 kişilik dağcı grup, Depin mevkinden 3 bin 487 rakımlı Sümbül Dağı tırmanışına başladı. Sümbül Dağı’nda kamp kuracak olan dağcılar iki gece karlı dağda kalmayı planlıyorlar.

Etkinlikle ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Naci Ertunç, 6 dağcı arkadaşı ile birlikte tırmanış öncesi tüm hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Ertnuç şunları söylei: "Umudumuz bu etkinliğin güzel bir şekilde geçmesi yönündedir. Sümbül Dağı çok zor bir ve riskli bir dağdır. Tam donanımlı bir şekilde hazırlandık. Arkadaşlarımın performansına güveniyorum. Bursa’dan ve Van’dan iki arkadaş var aramızda. Asıl amacımız dağlık alanda büyük bir potansiyele sahip olan Hakkari’nin bu potansiyeline dikkat çekmektir. Ancak güvenlik soru nedeniyle bu dağlara çıkmak çok zorlaştı. Ancak her şeye rağmen Türkiye’deki dağcıları bu dağlara çekmek istiyoruz”

Süleyman Demirci isimli dağcı “Biz 6 dağcı arkadaşımızla birlikte sümbül Dağına tırmanacağız. İnşallah yürüyüşümüz güzel geçer dağlarımız çok güzeldir. Biz Türkiye’deki ünlü dağcıların bu dağlara gelip bizimle tırmanmalarını isteriz. Biz dağlarımızın serbest olmasını isteriz. Dağlarımızdaki tampon bölgenin kaldırılmasını isteriz.  İşimizde zorluk var. Yukarıda kar var soğuktur. İki akşam 4 gün dağda kalacağız. Biz dağlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını isterim” diye konuştu.

Vanlı dağcı Mehmet Ali Bozbay ise “Van’dan bu tırmanışa katılıyorum. Sümbül Dağı Hakkari’de tırmanış için ikinci zor dağdır. Ben Kürdistan bölge hükümeti spor bakanlığına dağcılık sertifikası için başvuru yaptım. Amacım Federe Kürdistan hükümeti adına dağcılık faaliyeti yürütmektir.  Benim hükümete çağrım dosyama olumlu yönde cevap vermeleridir.  Everest Dağına tırmanıp Kürt bayrağını oraya dikmek olacaktır.

Hakkarili dağcılar kentin doğal güzellileri ile dağlarını Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla yıllardır kentte bulunan değişik dağlara tırmanıyorlar. Dağcılar bu tür faaliyetlere önem verdiklerini belirtiyorlar.

d2.jpg

dagcii.jpgd1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.