Hakkari'deki STK'lardan 'Zaxo' açıklaması

Hakkari'deki STK'lardan 'Zaxo' açıklaması

Hakkari'deki Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri Kuzey Irak'ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen saldırıda ikisi çocuk en az 9 kişi hayatını kaybettiği olay ile ilgili açıklama yaptı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Kaya Plaza önünde düzenlenen ve polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı açıklamaya İHD Hakkari Şubesi , HDP Hakkari İl Örgütü, KESK, TMMOB İKK, ÖHD Hakkari Şubesi, DİSK , Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği yöneticileri destek verdi.

İHD Şube Eş Başkanı Av. Yusuf Çobanoğlu tarafından okunan açıklamada, Irak Federe Kürdistan Bölge Yönetimine bağlı Duhok Vilayetinin Zaxo İlçesinin Perex Köyünde bulunan piknik alanında piknik yapan sivillere yönelik gerçekleştirilen top atışı saldırısında 9 kişinin yaşamını yitirdiği 23 kişinin yaralandığını hatırlatıldı.

Yaşamını yitirenlerin ailelerine, baş sağlığı yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Çobanoğlu, saldırıyı kınadı ve sorumluların bulunup yargı önüne çıkarılmasını talep etti. 

Çobanoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Her ne kadar Dış İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada saldırının TSK kaynaklı gerçekleşmediğini belirtmiş olsa da gerek yerel kaynaklarca edinilen bilgiler gerekse de Federal Hükümet Yetkililerinin yaptığı açıklamalar, Dış İşleri Bakanlığının bu iddiasının gerçeği yansıtmadığını göstermektedir. Söz konusu bölgede askeri faaliyet içerisinde bulunan TSK ve bağlı olduğu Milli Savunma Bakanlığının herhangi bir açıklama yapmaması ise oldukça manidardır. Hakkari Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 28 Ekim 2021 tarihinde yaptığımız açıklamada, Irak ve Suriye tezkeresinin TBMM tarafından kabul edilmemesini, Hükümetin yurtta barış dünyada barış siyasetine dönmesi gerektiğini ifade etmiştik" ifadelerini kullandı.

Çobanoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sınır hattında yaşanan çatışmalarda, bugüne kadar yaşamını yitiren siviller ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılması için bir Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması gerekmektedir. İnsan hakları ve insancıl hukuk ihlallerini de araştırması gerekmektedir. Irak’ın kuzeyinde Federe Kürdistan Bölge Yönetim topraklarında Türkiye sınır hattında Nisan 2022’den bu tarafa yürütülen askeri operasyonlar hakkında oldukça ciddi iddialar bulunmaktadır. Bu iddiaların başında birçok yerleşim yerinin bombalanarak yerleşimim yerlerinde bulunan halkın korkutulup göçe zorlandığıdır. Bu durum bir çok kişinin zorla yerinden edilmesine neden olmuştur. TBMM’ce yapılması gereken bu çalışmaların yanı sıra Sınır Bölgelerinde Bulunan Cumhuriyet Başsavcılıklarının ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının da askeri operasyonlar sırasında sivillere yönelik gerçekleştirilen suçlarla ilgili olarak etkili araştırmalar yaparak gerçekleştirilen ağır insan hakkı ihlallerini tespit edip gerekli yasal işlem başlatmaları gerekmektedir.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile uluslararası insen hakları örgütlerinin belirtilen ağır insan hakkı ihlalleri hakkında olay bölgelerinde araştırma ve inceleme yapması gerekmektedir.

Ekim 2021’de kabul edilen Irak ve Suriye tezkerelerinin iptal edilerek, Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki askeri güçlerini Türkiye sınırları içeresine çekmesini ve gerek bu ülkelerle gerekse de Kürt siyasi hareketi ile Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yollardan çözümü noktasında askeri seçenekler dışı çözümler üreterek yeniden bir barış sürecinin inşa edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Zaxo Perex katliamı nedeni ile Irak ve Irak Federe Kürdistan Bölge Yönetimi yetkililerinin açıklamalarına dayanarak Türkiye’de ilk demokratik tepkiyi veren Diyarbakır Barosuna ve diğer bölge baroları ile aktivistlere yönelik ırkçı/nefret söylemlerini kınadığımızı, nefret saldırısında bulunan kişilerin tespit edilerek haklarında yasal işlemlerin başlatılmasını, Diyarbakır Barosunun yalnız olmadığını ve başta Barolar Birliği olmak üzere diğer baroların ve insan hakları örgütlerinin Diyarbakır Barosuna dayanışma göstermesi gerektiğini vurgulamak isteriz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.