Hakkari'deki Özel Güvenlik yasağı kalktı

Hakkari'deki Özel Güvenlik yasağı kalktı

Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde 15 gün süreyle "özel güvenlik bölgesi" ilan edilen 2 bölgedeki operasyonun sona erdiğini, bölgenin Özel Güvenlik Bölgesinden çıkarıldığını duyurdu.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Hakkari Valiliği'nin Resmi İnternet Sayfasında 25 Ekim tarihinde yapılan bilgilendirmede Yüksekova İlçesi sınırlarında bulunan Tatlıcak- Keçeli kırsalında sürdürülen operasyon nedeniyle söz konusu iki bölgenin 15 gün süre ile ''Geçici Özel Güvenlik Bölgesi'' olarak ilan edilmişti. 

Valilikten bu sabah yapılan açıklamada ise bölgede icra edilen operasyonun sona ermesi ile her iki noktadaki 'Geçici Özel Güvenlik Bölgesi' uygulamasının iptal edildiği belirtildi

Konu ile ilgili Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda yapmış oldukları terör ve yıldırma eylemleri, İlimizin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Bu eylemler neticesinde vatandaşlarımız; ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kalmıştır. Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar.

 Valilik Makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla; bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.

 Bu tedbirler kapsamında, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince; Yüksekova İlçesi sınırlarında bulunan; listede koordinatları ve süreleri belirtilen alanlarda icra edilen operasyon faaliyetinin 26.10.2022 tarihinde sona ermesinden dolayı Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlerin 26.10.2022 saat 23:59:59’dan itibaren Özel Güvenlik Bölgesinden çıkarılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.