Hakkari'de 'Sanatçının Ötekisi' semineri

Hakkari'de 'Sanatçının Ötekisi' semineri

Sanatçının Ötekisi, Doğuda Sanatçı Olmak Projesi Hakkari semineri düzenlendi. Seminerde yerel sanatçıların sorunları ve çözüm yolları ele alındı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi felsefe bölümü öğrencisi Uğurcan Kaçmaz tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği'nce desteklenen 'Sanatçının Ötekisi, Doğu'da Sanatçı Olmak' Projesi kapsamında Hakkari'de bir seminer düzenlendi. 

People's Coffe'de düzenlenen seminerde Hakkari Üniversitesi'nde görevli Araştırma Görevlisi Dr. Yaşar Kaplan; Yerelden Evrensele; Taşaradan Metropole Sanat ve Sanatçı konu başlığında bir sunum yaptı.

Hakkari Lotus Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aktivist; Ümmühan Keskin, Toplumda Kadın ve Sanat konusunu irdeledi. 

Tiyatrocu Diyar Kaplan Sanat ve Sanatçının gelişimini sağlayan etkenler konusunda sunum yaparken, proje koordinatörü Uğur Kaçmaz ise Üretim ve Yaratım Sürecinin Biçimsel Nitelikleri konu başlığında sunum yaptı.   

Sanatçıların sorunlarına dikkat çekmek ve bu sorunların çözümü için bir ajanda oluşturmayı hedefleyen projesi, insanların ifade özgürlüklerine destek olmak, sivil toplumcu bakış açısıyla bireylerin sorunlarını tespit etmek, olası çözüm yöntemlerine yoğunlaşılıyor.

Uğur Kaçmaz Hakkında

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi felsefe bölümünde eğitimine devam eden Uğurcan Kaçmaz, tiyatro ve edebiyat alanlarında hem kuramsal hem de pratik çalışmalar yürütüyor. Akademik çalışmaları sanat felsefesi, kendilik kültürü, fenomenoloji ve psikanaliz gibi alanlar üzerine yoğunlaşan Kaçmaz, 2017-2019 yıllarında kendisinin kurduğu “Yeni Papirüs’’ isimli interaktif bir kültür, sanat, felsefe dergisinin editörlüğünü yaptı. Sanat ve felsefe alanında akademik yayınları bulunan Uğurcan Kaçmaz,  toplumun poetik alanındaki sorunlar için çözümler üretmek ve bu çözümlerin aktif bir öznesi olmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum