Hakkari'de Newroz tarihi ve yeri belli oldu!

Hakkari'de Newroz tarihi ve yeri belli oldu!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından düzenlenen program çerçevesinde Newroz, 17-21 Mart tarihleri arasında 35 ayrı merkezde kutlanacak.

İŞTE NEWROZ PROGRAMI:

17 Mart Cuma: Nusaybin

18 Mart Cumartesi: İzmir, Bursa, Adana, Dersin, Antep, Mardin, Malatya, Bingöl, Doğubayazıt, Manisa, Kocaeli, Siirt.

19 Mart Pazar: İstanbul, Mersin, Antalya, Urfa, Yüksekova, Batman, Konya, Karakoçan, Kars, Hatay, Kızıltepe. 

20 Mart Pazartesi: Muş, Cizre, Adıyaman, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Bingöl.

21 Mart Salı: Diyarbakır ve Van. 

Hakkari Valiliği merkezde yapılacak yürüyüş güzergahları açıkladı

MİTİNG ALANI

 Yeni Mahalle Derviş Eren Caddesi üzerinde Gupsi Mevkii olarak bilinen, İl Merkezinden Otluca Köyü istikametine giderken yolun sol tarafında bulunan Seyitoğlu Beton Şantiyesinin yaklaşık 25 metre altında bulunan boş düz alandır.

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre; Hakkari Merkezinde düzenlenecek olan GÖSTERİ YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI; Hastane Kavşağından Katramaz Köprüsü istikameti ( Sağlık Caddesi ) Katramaz Köprüsü istikametinden Merzan Spor Sahasına kadar olan ( Merzan Caddesi ) yaklaşık bir kilometrelik (Ikın) güzergahtır.

YÜRÜYÜŞE GEÇMEK ÜZERE TOPLANILACAK YER İLE DAĞILMA YERLERİ

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre yapılacak Gösteri Yürüyüşlerindeki TOPLANMA ALANI (YERİ) Hakkari Devlet Hastanesi önünde bulunan Hastane Kavşağı' dır.
Katramaz Köprüsü Sanayi Yolu istikameti ile Katramaz Köprüsü Hastane Kavşağını takiben Gençlik Caddesi ve Çölemerik Caddesi istikametleri ile bu istikametlerin ara ve tali sokakları DAĞILMA YERLERİ' dir.

YASAK YERLER

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 22.maddesinde belirtilen "Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.

Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur.”

AFİŞ VE PANKART ASILACAK YERLER

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre düzenlenecek toplantılarda; Şehir Merkezinde, Belediye Başkanlığının uygun göreceği yerler ile ilan panoları AFİŞ VE PANKART ASILACAK YERLER'dir Toplantının yapılacağı yer ve yürüyüş güzergâhları üzerinde uygun yerlere afiş ve pankart asılabilir.

ÇAĞRI VE PROPAGANDA ARAÇLARI

a)    Toplantı ve yürüyüşlere ilişkin çağrı veya propaganda amacıyla kullanılan basılı veya çoğaltılmış veya el ile yazılmış davetiye, levha ve ilanlarda düzenleme kurulu başkam ile en az altı üyesinin adları, soyadları, ve imzalarının bulunması, bunlardan asılması gerekenlerin, 2911 Sayılı Kanunun 6. Maddesinde belirtilen yönteme de uyulmak şartıyla Belediye Başkanlığınca gösterilecek yerlere asılması zorunludur.

b)    Bu propaganda ve çağrı alet ve araçlarında, halkı suç işlemeye özendiren veya kışkırtan yazı veya resim bulunması yasaktır.

c)    Toplantının veya gösteri yürüyüşünün yapılacağı tarihten bir önceki günden toplantının veya gösteri yürüyüşünün başlayacağı saate kadar, güneşin doğuşundan batışına kadarki zaman içerisinde olmak kaydıyla, ses yükselten veya ileten araçlar ile çağrı yapılabilir. Bu süre dışında çağrı için bahsi geçen araçlar kullanılamaz.

 TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ ZAMANI

a)    Toplantı ve yürüyüşlere ve bu amaçla toplanmalara güneş doğmadan başlanamaz.
b)    Açık yerlerdeki toplantılar ile yürüyüşler güneş batmadan önce dağılacak şekilde, kapalı yerlerdeki toplantılar saat 24.00'e kadar yapılabilir.
c)    Toplantının yapıldığı yer, toplantı süresince umuma açık yer sayılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.