Hakkari'de 'Güvenli Okul Güvenli Gelecek' toplantısı

Hakkari'de 'Güvenli Okul Güvenli Gelecek' toplantısı

Hakkaride Okul Güvenliği toplantısı yapıldı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın başlamasıyla birlikte Hakkari'de "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik Protokol" gereği, "Güvenli Okul Güvenli Gelecek" konulu toplantı gerçekleştirildi.

Okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik, Millî Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından imzalanan iş birliği protokolüyle okullara anlık güvenlik desteği sağlanması hedefleniyor.

Bu kapsamda Hakkari'de Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık başkanlığında, Valilik Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü ile kurum/okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali İdris Akbıyık, 12 Eylül 2022 tarihinde başlayan  2022-2023 eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Akbıyık, "Bildiğimiz günden beri birinci meselemiz eğitim diyoruz. Öncelikle Hakkâri Valisi olarak benim birinci meselem eğitim, kitap ve öğrenciler. Aynı zamanda Devletimizin bütün kurumlarının da birinci meselesinin eğitim olduğunu düşünüyorum. Mutlaka her türlü problemin kökeninde, eğitim alanındaki eksiklik yatar. Terörün de uyuşturucunun da kökünde cehalet var. Geri kalmışlığın işsizliğin de kökünde cehalet var. Biz geleceğimizin teminatı çocuklarımızı en değerli varlıklarımızı kurtarmak amacıyla en iyi şekilde eğitmek zorundayız. Önce kendimizi, çocuğumuzu, ailemizi en iyi şekilde yetiştireceğiz. Çocuklarımız da kendi mahallesine, köyüne, Hakkâri'ye, Türkiye'ye, dünyaya birer faydalı insan olarak yetişecekler. Hakkâri İlimiz, artık eğitim alanında kendi kabuğunu kırdı. Bir çok alanda farkındalık yaratarak ve geldiğimiz günden beri birinci meselemiz eğitim diyerek, hazırlamış olduğumuz projelerle, yapmış olduğumuz teşviklerle Valiliğimizin potansiyelini ve tüm imkânlarını eğitime ayırıyoruz" dedi.

"Dokunduğum her çocuğa kitap hediye ettim" diyen Vali Akbıyık, "Eğitim uzun soluklu bir iştir. Bir, iki yılda, sihirli değnekle dokunup halledilebilecek sonuç alınabilecek bir konu değil. Şuan için geldiğimiz noktada, Hakkâri'deki yavrularımızın, gerek sınavlarda gerekse diğer alanlarda ne kadar mesafe kat ettiğini görebiliyoruz. İnşallah her yıl bir önceki yıla göre eğitimdeki başarılarımızı siz eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimizin gayretleri ve tüm paydaşların destekleri ile katlayarak devam ettireceğiz.Amacımız öncelikle iyi bir yurttaş olma ve millet bilinci ile vatan ve bayrak sevgisini özümsemiş bilinçli ve düşünen bir nesil yetiştirmek. Bunun için de çok çalışmamız, çok okumamız ve hepimizin gündeminin eğitim olması gerekiyor. Eğitim bildiğiniz gibi sadece okullara, öğretmenlere bırakılamayacak kadar önemli ve kutsal bir alan. Onun için devletimizin ve tüm kurumlarımızın gündeminde tutmaya çalışıyoruz. Ama tabi ki bu işin asıl sahibi öğretmenler, okul müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü'dür. Onun için öncelikle sizlerin sahiplenmesi gerekiyor. Öğrencilerimizi okutacağız, çalıştıracağız. Çocuğun eğitiminde anne baba da çok önemli. Hakkâri'de Okul Aile Birliklerinin desteği çok önemli. Çocuklarımız imkân yakaladığında,sporda, sanatta, her alanda,güzel başarılar yakalıyorlar"

Eğitim alanındaki yerel projelerin bu sene de devam edeceği bilgisini veren Akbıyık, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi "Yine birinci gündemimiz eğitim olacak, öğrenciler olacak, çocuklar olacak, kitap olacak.Gerek giyimimiz kuşağımızla gerekse de yaptıklarımızla mutlaka topluma örnek ve yol gösterici olalım.  Eğitimde de inşallah başarılarımızı katlayarak devam ettireceğiz. Bugünkü toplantımızın esas özeti "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek". Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın protokolleri var. Geçtiğimiz yıllarda da bunun toplantıları yapıldı. Orada belirtilen hususlar, geçtiğimiz yıl burada uygulanmaya çalışıldı. İçişleri Bakanlığımız bazı projeler yürüttü. Kemerin Ses Getirsin Projesi, Kırmızı Düdük Projesi, Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın Projesi, Yaya Yolunu Kullan Güvende Kal Kampanyası ve Trafik Dedektifleri. Tabi bunların hepsi bir farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla çocuklarımız tarafından daha dikkat çekici bir şekilde gündem olabiliyor. Bunlar devam edecek. Tabi çocuklarımızın güvenliği, okulun huzuru, her şeyden önemli. İşte geçtiğimiz yıl örneğin okullar risk gruplarına göre ayrılmıştı ve ona göre de görevlendirmeler, çalışmalar yapılıyordu. Hakkâri'de bu anlamda çok büyük problem olmadığını düşünüyorum. Okul çevresindeki kafeler veya zararlı ürün satan yerlerde polis ve jandarmamız gereken tedbirleri alıyorlar.Taşıma yapan okul servis araçlarının denetimi yapılacak. İlgili mevzuattaki kurallara mutlaka uyulması gerekiyor. Bu konuda emniyetimiz ve jandarmamız gerekli kontrolleri yaptılar yine yapacaklar"

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü sunum gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür de, eğitime desteklerinden dolayı Vali İdris Akbıyık'a teşekkür etti.

Geleceğin teminatı olan çocukların güvenli bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak için her türlü terini alındığı bilgisini veren müdür Gür 20.000 öğrencinin taşımasını yapan 1750 şoföre trafik, iletişim, ihmal ve istismar konulu seminerler verildiğini söyledi.

1-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum