Hakkari'de Dünya Barış Günü etkinlikleri

Hakkari'de Dünya Barış Günü etkinlikleri

Hakkari’de Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış günü kapsamında Zap suyuna beyaz tülbentler bırakıp, kent merkezinde basın açıklaması düzenledi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

1 Eylül Dünya Barış Günü Türkiye ve Dünyada farklı etkinlikler ile kutlanırken, Hakkari'de İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde  Barış Anneleri Meclisi, HDP Hakkari İl Örgütü, KESK Hakkari şubeler platformu, DİSK, TMMOB, HESOB ve ÖHD Hakkari şubesi ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile Zap'a beyaz tülbent bırakıldı. 

Zap suyunun kenarında gün dolayısı ile düzenlenen basın açıklaması Eğitim-Sen Hakkari Başkanı Murat Balıkesir tarafından yapıldı. Barışın simgesi tülbentler suya bırakacaklarını anlatan Balıkesir'in konuşmanın ardından Barış Anneleri ellerindeki tülbentleri Zap suyu kenarında bulunan ağaçlara astı

Kitle daha sonra İHD Şubesinin bulunduğu Kaya Plaza önünde bir araya gelerek gün dolayısı ile yapılan basın açıklamasına destek verdi.

Burada Konuşan İHD Hakkari Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Sibel çapraz, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki halkların yaşanılan yoksulluğa ve korku politikasına karşı özgürlük, eşitlik, barış ve adalet istemlerini tekrarladıklarını belirtti.

Çapraz devamla şunları ekledi: “Bölgede yaşanan ekolojik sorunlara erken müdahale edilmesi, Sayısı 1500’ü geçen hasta mahpuslar için özgürlük taleplerimizin yerine getirilmesi ve cezaevlerindeki tecridin sonlanması, İktidar ve iktidar tekelinde olan siyasi partilerin ve kolluk kuvvetlerin Kürt halkına olan nefret söylemlerinin doğurmuş olduğu hak ihlallerin son bulması ve Roboski’de katledilen yurttaşlarımızın faillerinin yargılanması, bu coğrafyaya barışı getirecektir.

Barış başta Kürdistan’da ve tüm dünyada, ancak ve ancak yaşanan Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin son bulacağı gün geleceğini ifade ederek, “Bizler, hak savunucuları olarak bir kez daha barışı haykırmaya devam edeceğiz”

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı açıklama olaysız bir şekilde sona erdi. 

1.jpg

2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.