Hakkari’de "alternatif yol"un yapılması istendi

Hakkari’de "alternatif yol"un yapılması istendi

Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası öncülüğünden kentte yapılması planlanan alternatif yol için basın açıklaması düzenledi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Sümbül Mahallesi Depin mevkiinde düzenlenen açıklamayı grup adına Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdi Arslan okudu.

Başkan Arslan, yıllardır yapılması planlanan Hakkari-Van karayoluna alternatif olacak yolun çalışmalarına birkaç yıl önce başlandığı halde henüz tamamlanmadığını söyledi.

Mevcut kullanmakta olan yolun ulaşım zorluğu ve uzaklığı nedeniyle, Hakkari merkezden başlayıp Berçelan yaylasını takip ederek Van’a kadar devam edecek alternatif bir yolun, Hakkari-Van arasındaki mesafenin 210 km’den 110 km’ye indirilmesi ve zaman olarak da 3 saatten 1 saate inmesiyle kentin ulaşıma rahat bir nefes aldıracağını söyledi. 

Arslan açıklamanın devamında şunları ifade etti. '' Üzümlü sınır kapısından başlayarak sırasıyla, Hakkari, merkez ile Berçelan yaylasından oradan da Van iline uzanacak bir güzergahtan geçebilecek bir uluslararası karayolunun yapılması, ilimizin ve yakın çevresinin kalkınmasını sağlayacaktır. Bu durum alternatif karayolun üzerinde konaklama, dinlenme, ikmal, lojistik, turistik v.b tesislerin yapılmasını sağlayıp aynı zamanda yeni istihdam olanakları sağlayacaktır. Bu durum ilimizin ekonomisini önemli oranda güçlendirip işsizlik sorununun da önemli ölçüde önüne geçecektir. Böylelikle ilimiz uluslararası taşımacılıkta, Irak ve çevresindeki diğer ülkeler ile ülkemizin diğer illeri arasında bir transit geçiş görevini yerine getirecektir. Karayolları şehirler ve diğer yerleşim yerleri için can damarı demektir. Nefes demektir. İlimizin coğrafik yapısının zorluğuna mahkum edilmesi, bölge sakinlerinin ekonomik kaybına ve ilimizin her anlamda geriye gitmesine sebeb olacaktır. İzole edilmiş bir şehir yerine, coğrafyasının zorluğunu aşmış ve eşsiz güzellikte doğasıyla bütünleşmiş bir il yaratmak için bütün yetkili mercilere ve duyarlı halkımıza buradan çağrı yapalım. Uluslararası karayolları üzerinde kurulu bir Hakkari yaratalım. Basın açıklamasına destek veren özelikle yol medeniyettir kampanyasını başlatan Sanatçı İsmail Akar kardeşimize, Kanaat önderlerine, Mahalle muhtarlarına , meslek gurubu temsilcilerine ,stk temsilcilerine, İstanbul Hakkari İli ve İlçeleri Gönüllüleri Derneğine, Trakya Hakkarililer Derneğine, Mersin Hakkarililer Derneğine, Antalya Hakkarililer esnafımıza çok teşekkür ederiz''

Açıklamaya Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, Doğu Anadolu Bölgesi Gaziler ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Er, Yüksekova Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Selami Durna, Hakkari Muhtarlar Derneğin Başkanı. Sümbül Mahallesi Muhtarı Ferdi Aksaç taşıma esnafı ve vatandaşlar destek verdi.

Açıklamanın ardından grup korna çalarak kent merkezine hareket etti.

300426638-10228689140032254-2500133788181612306-n.jpg

img-9560.jpg

300376590-10228689135672145-8341388582531548122-n.jpg


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum