Hakkari ve Yüksekova'da Mahsa Amini protestosu

Hakkari ve Yüksekova'da Mahsa Amini protestosu

Mahsa Amini’nin öldürülmesi Hakkari ve Yüksekova'da protesto edildi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

İranlı Kürt Jîna Mahsa Amini, ailesini görmeye gittiği Tahran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesi İran başta olmak üzere Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde protesto ediliyor.

HDP Hakkari İl Örgütü önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan HDP'li Sinem Seven 22 yaşındaki Jîna Mahsa Emînî, İran İslam Cumhuriyeti’nde rejimin “Ahlak Polisi” tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle Tahran’da 14 Eylül’de işkenceyle gözaltına alındığını, polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi dedi. 

Kürt bir kadın olan Mahsa Emînî, İran’da rejiminin polisleri tarafından katledildi diyen seven, "Kadınlar başta İran olmak üzere dünyanın her yerinde halklar protesto eylemleriyle Mahsa Emînî’nin katledilmesine karşı tepkilerini büyütmeye devam ediyor. Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran Rejimine ve onun “ahlak polisi” gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor. Nitekim Mahsa’nın cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını göstermiştir. Kadınlara, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha göstermişlerdir. Yine Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanı bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüşmüştür. İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir." ifadelerini kullandı. 

İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasaları kadın düşmanlığı üzerinden inşa edildiğini savunan Seven şunları söyledi:

"Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören, “İslami Kurallara” uymadıkları gerekçesi ile kadınları darp eden, katleden bu rejim yok olmaya mahkûmdur. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır.  İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmakta. Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek! İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor! İran halkları, dünya halkları yeter diyor! Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz, ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. 

Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz.

HDP Yüksekova İlçe Örgütü öldürülen Mahsa Amini hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya TJA, İHD, ÖHD ve Hakkari Barosu Kadın Hakları Komisyonu da destek verdi.

Açıklamayı okuyan ÖHD Hakkari Şube üyesi avukat Cevahir Ağralı, Mahsa Amini’nin direnişi ve mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” ifadesinde bulundu. 

1.jpg

Mahsa Amini’nin öldürülmesi Yüksekova'da protesto edildi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.