'Hakkari, Van, Muş, Bitlis'te işsizlik oranında düşüş var'

'Hakkari, Van, Muş, Bitlis'te işsizlik oranında düşüş var'

Türkiye İstatistik Kurumu Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, işgücü istatistikleriyle ilgili bilgiler verdi.

2016 yılı işgücü istatistikleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Özer Coşğun, TRB2 (Hakkari, Van, Muş, Bitlis) bölgesinde 2016 yılında işsizlik oranının bir önceki yıla göre düşüş göstererek yüzde 9,2, tarım dışı işsizlik oranının ise yüzde 14,4 olarak tahmin edildiğini söyledi. Özer Coşğun, "Bu verilerle bölgemiz, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) Düzey-2'ye göre 26 bölge içerisinde işsizlik oranının en yüksek olduğu 12'nci bölge olurken, tarım dışı işsizlik oranı sıralamasında ise en yüksek 7'nci bölge oldu" dedi.

TRB2 bölgesinde işgücü sayısının önceki yıla göre 55 bin kişi azalarak 576 bin kişi olduğunu dile getiren Özer Coşğun, "Bu sayıyla işgücüne katılma oranı yüzde 42,4 (25'nci sırada); yine istihdam sayısı da önceki yıla göre 48 bin kişi azalarak 550 bin kişi ve bu sayıyla da istihdam oranı yüzde 38,5 (24'ncü sırada) olarak tahmin edildi" ifadelerini kullandı.

TRB2 bölgesinde tarım sektöründe çalışan sayısının 218 bin kişi, hizmet sektöründe 194 bin kişi ve sanayi sektöründe 111 bin kişi olduğunu belirten Özer Coşğun, "Böylelikle, istihdam edilenlerin yüzde 41,7'si tarım, yüzde 37,1'i hizmet ve yüzde 21,2'si de sanayi sektöründe yer aldı. Bu oranlar ile bölgemiz, Türkiye'deki 26 bölge arasında tarım sektörü istihdamında 5'nci, hizmet sektörü istihdamında 24'ncü ve sanayi sektörü istihdamında 16'ncı sırada yer aldı" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.