Hakkari Valisi Akbıyık'ın 10 Aralık mesajı

Hakkari Valisi Akbıyık'ın 10 Aralık mesajı

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık 10 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Vali Akbıyık 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısı ile yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Temel insan haklarının korunmasına dair birçok uluslararası sözleşmenin kaynağını teşkil eden, insanlık tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 10 Aralık 1948 yılında ilan edilerek,  tüm dünyada ve ülkemizde “İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Medeni ve siyasi hakların yanı sıra, ekonomik ve sosyal hakların tanınıp benimsetilmesine, ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele edilmesine, kadın ve çocuk haklarının korunup geliştirilmesine, işkence ve kötü muamelenin ortadan kaldırılmasına, engellilerin ve göçmenlerin haklarının güvence altına alınmasına dair uluslararası hukuk belgelerinin birçoğunun kaynağı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'dir.

Ülkemizin beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alması, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli adımlar atması, bu konudaki hassasiyetinin göstergesidir.

Ülkemiz; vatandaşlarımızın dil, din, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, ulusal veya etnik köken gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlüklerin teminat altına alındığı devletlerden biri olmuştur. Bu bağlamda devletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de demokrasi, insan hakları, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerimizin güçlendirilmesine; ırkçılık, şiddet, her türlü etnik köken, dil, din ve ırk ayrımcılığı ile mücadele edilmesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm halkımızın “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”nü kutluyor, insan haklarına saygı temelinde; hak ve özgürlüklerin gözetildiği, ayrımcılıkların ve şiddetin olmadığı bir dünyada barış ve huzur dolu bir gelecek diliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.