Hakkari Valiliğinden köye dönüş projesi!  30 yılın ardından geri geliyorlar

Hakkari Valiliğinden köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, 1994 yılında Pınarözü köyünü terk ederek ilçe merkezine yerleşen aileler, köye dönmeye başladı.

 

Yüksekova merkezine 30 kilometre uzaklıktaki 80 haneli Pınarözü köyü ile Yeşilce, İnceyol ve Kışlacık mezralarında yaşayanlar, 1994 yılında yaşanan çatışmalardan dolayı ilçe merkezine yerleşmek zorunda kaldı.

Bazı aileler akrabalarının yanına, bazıları da kiralık evlere yerleşti. Geçen yıllar içinde yaşadıkları ilçe merkezinde büyük zorluklara katlanmak zorunda kalan aileler, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarını ardından 2020 yılından itibaren kış aylarını ilçe merkezinde, yaz aylarını ise yıllar önce terk ettikleri köylerine dönerek tarım yapmaya başladı.

Huzur ortamının giderek yaygınlaşması ile birlikte ise valilik geçen yıl 'Köye dönüş projesi' başlattı. Proje kapsamında köylerin yaşanılır bir duruma getirilmesi için yoğun bir çalışma yapılırken, 4 yıldır sadece yaz aylarını köylerinde geçiren Pınarözü köyü sakinleri kalıcı yerleşim için hazırlık yapmaya başladı.

Yıllardır topraklarından ayrı yaşamak zorunda kalanlar artık huzur ortamının sağlanmasıyla birlikte köylerine dönüp yaşamak istediklerini anlattı. 

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 2

Evimizi topraklarımızı bıraktık. Küçükbaş hayvanlarımızı da götürdüler. Kışa hazırlık yapıyorduk. Buğdaylarımızı biçecektik. Her şeyimizi bırakmak zorunda kaldık. Şimdi yaz aylarında buraya gelip sonbaharda dönüyoruz" dedi.

‘BURALARA ARTIK HUZUR GELDİ’

Köy muhtarı Ömer Özpazar, ise "1994 yılında köyümüzde çatışma çıktı. 11 şehit verdik. Köylerimiz yakılıp yıkıldı. Köylerimiz zorla boşaltıldı. Köylüler zorla canlarını kurtardılar. 30 yıldır köyümüz boşaltılmış durumda. Sayın Valimiz Ali Çelik’in köye dönüş projesi var. Bizler de yaralanmak istiyoruz. 

Vali beyin bu açıklaması bizi oldukça memnun etti. Yollarımız yapılıyor, elektrik direklerimiz yenileniyor. Artık köyümüze dönmek istiyoruz. Buralara artık huzur geldi. Biz de merkezden çıkıp kendi köylerimizde yaşamak istiyoruz. 

Şimdiye kadar sadece ilkbaharları gelip tarlalarımızı ekip sonbaharda yeniden merkeze dönmek zorunda kalıyorduk. Köyümüz artık güvenliğin hakim olduğu bir bölge oldu. Bizler de artık köye dönüş projesinden yararlanıp köyümüze yaşamak istiyoruz" dedi.

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 3


 

 

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 4

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 5

 

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 6

 

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 7
Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 8

 

 

Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 9
Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 10
Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 11
Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 12
Valilikten köye dönüş projesi! 30 yılın ardından geri geliyorlar - Resim: 13

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.