Hakkari TMMOB'den Gezi tutukluları için çağrı

Hakkari TMMOB'den Gezi tutukluları için çağrı

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Parkı Davası tutuklularının serbest bırakılması çağrısı yaptı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Hakkari İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Parkı Davası tutuklularının serbest bırakılması talebiyle yazılı açıklama yaptı. 

Gezi Davası Karar duruşması üzerinden 200 gün geçtiği anımsatılan açıklamada, "Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalayın da bulunduğu 7 arkadaşlarımız 200 gündür cezaevinde." oldukları belirtildi.

Gezi'ye sahip çıkmaya devam edeceğiz denilen açıklamada, "Bugün 200. gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Halka ait olan her şeyi korumak ve kamu yararını savunmak mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasındadır. Şırnak, Şemdinli, Bitlis ve bir çok ilde ki ormanlarda son altı yıldır yaşatılan ekolojik kırıma ve alt metninde yatan 'talan'a karşı durmakta, İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak ve Gezi’nin park olarak kalması için mücadele etmek de mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, sadece kamusal alanlarımızı değil iktidarın baskı politikalarını, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkemizin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemimize alarak mücadele ettik" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TMMOB, ülke sorunlarını meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlardan bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket etmektedir. AKP iktidarı toplumsal direnişimizi defalarca yargılamaya, karalamaya çalışmış, Gezi’yi düşmanlaştırmaya çalışmıştır. Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen Gezi Direnişinin toplum vicdanında ve bilincinde lekelemeyi başaramamışlardır. Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir. Tutukluluğun 200. gününde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!
Karanlığa teslim olmayacağız, biz kazanacağız, Gezi kazanacak!"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.