Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden ‘çekirge istilası' açıklaması

Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden ‘çekirge istilası' açıklaması

Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yüksekova ilçesindeki çekirge istilası ile ilgili açıklama yaptı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Hakkari Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada Yüksekova ilçesi Dedeler, Yoncalık, Çevreli, Vezirli, Kuruköy ve Aksu köylerinde teknik personel tarafından yerinde yapılan inceleme sonrasında bahse konu çekirgelerin dışarıdan gelen istilacı çekirgeler olmadığı, yerelde yaşayan ve her yıl bu dönemde ortaya çıkan çekirge çeşidi olup, söz konusu çekirge zararı ile ilgili her yıl düzenli olarak teknik personel tarafından tespitler yapılarak garsiyad alanlarında nif ve larva döneminde yoğunluğun olduğu yerlerde ilaçlama ve zehirli yem hazırlanarak mücadele yapılmaktadır" denildi.,

Açıklamada şu ifadelere yer ver verildi: 

"İlimiz Yüksekova ilçemizde haziranın ilk haftası müdürlüğümüzde çalışan teknik personelimiz tarafından garsiyad alanlarında nif ve larva dönemlerinde yapılan çekirge sürvey çalışmaları neticesinde çekirge zararlısına rastlanmış olup, popülasyon yoğunluğu ekonomik zarar eşiğinde olduğundan bakanlığımız çekirge ile mücadele programı çerçevesinde ilaçlama çalışması öncesi ilgili köylerde ilaçlı mücadele konusunda hayvan ve arı sahipleri ile köylülere bilgilendirmeler yapılarak gerekli tedbirleri almaları sağlanmıştır. Yapılan sürvey çalışmaları sonucunda bulaşık alanlarda kurumumuza ait 3 pülverizatör ile yapılan ilaçlı mücadele çalışmaları sayesinde çekirge zararı bertaraf edilmiştir. İlçe genelinde 90 litre ilaç kullanılarak 2 bin 250 dekar bulaşık alanda mücadele yapılmıştır. Mücadele sonrası garsiyad alanlarındaki çekirge popülasyonlarında ciddi azalmalar olmuş ve zarar veren çekirge popülasyunu zarar eşiğinin altına düşmüştür"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum