Hakkari doğasındaki tahribata dikkat çektiler

Hakkari doğasındaki tahribata dikkat çektiler

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Doğa ve Yaşam Savunucuları, Hakkari'deki bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile birlikte kentteki ekolojik sorunlara dikkat çekmek basın açıklaması düzenledi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Türkiye’nin farklı bölgelerinden Hakkari'ye gelen Doğa ve Yaşam Savunucuları, kentteki ekolojik sorunları yerinde inceledikten sonra izlenimleri ile ilgili basın açıklaması düzenledi. 

Kaya Plaza önünde bir araya gelen grup adına açıklama yapan Aktivist Göksel Ezel Türk, son 20 yılda her yeni gün yeni bir talan projesi ile karşı karşıya kalındığını savundu.

Türkiye'nin doğasının, rant uğruna acımasızca talan edildiğini ileri süren Türk, "Bu projelerinin en büyük destekçisi ise, inşaat enerji ve madencilik odaklı yerli ve yabancı sermayenin önünü açmak için sayısız düzenleme yapan siyasi iktidardır. Bölgenizde geçirdiğimiz ve çevreyi incelediğimiz 4 gün boyunca Saros, Kazdağları, İkizköy, İkizdere veya İliç gibi sayısız noktasında karşımıza çıkan rant odaklı tahribatın Hakkari’de de çok ciddi boyutta olduğunu, bölgedeki sayısız endemik bitki ve hayvan türlerinin yok olma tehlikesi altında olduğunu görmek bizler için üzücü ve endişe vericidir. Özellikle Zap suyunun madenler nedeniyle kirliliği, taş ocaklarının yarattığı toz bulutları, Hakkari’nin çok yakınındaki çöplerin kokusu ve yaydığı zehirli gazlar bizleri dehşete düşürmüştür. 4 Mevsim ekolojik temelli ÇED raporları hazırlanmadan, endemik türler hesaba katılmadan ve hatta kanun ve yönetmeliklere uyulmadan işletmelerin çalıştırıldığı görülmektedir. Yine bu dört günün bizde bıraktığı bir diğer izlenim, ülkemizin diğer bölgelerinde olmayan güvenlik barajları, güvenlik yolları ve güvenlik duvarları ise eko sistemin işleyişine engel olmaktadır" dedi.

Doğa ve Yaşam Savunucuları olarak, kamuoyunda farkındalık yaratmak adına inceleme ve etkinliklerini sürdürecekleri mesajını veren Türk, "Gelecek talepler doğrultusunda bölgedeki STKlar ve yerel inisiyatifler ile her türlü örgütlü işbirliğine her zaman hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz. Ülkemizde ekolojik bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmak adına bir ilk olan bu ziyaretin sürekli ve örgütlü bir dayanışmayı beraberinde getirmesi dileğiyle saygılar sunarız." ifadelerini kullandı. 

İMZACI KURUMLAR:

 1. DOĞA İÇİN SANAT DERNEĞİ (DİSDER)
 2. VAN ÇEVRE VE TARİHİ ESERLERİ KORUMA DERNEĞİ (ÇEVDER)
 3. HALKEVLERİ EKOLOJİ GRUBU
 4. MUNZUR ÇEVRE DERNEĞİ
 5. MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU
 6. HAKKARİ CİLO DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
 7. KAZDAĞLARI İSTANBUL DAYANIŞMASI
 8. ZİLAN EKOLOJİ PLATFORMU
 9. DOĞU ANADOLU ÇEVRE PLATFORMU
 10. HAKKARİ DERNEKLER FEDERASYONU
 11. TÜRÇEP BATI KARADENİZ ÇEVRE PLATFORMU
 12. TOPLUMSAL EKOLOJİ GRUBU
 13. DOĞU BEYAZIT İŞ  İNSANLARI DERNEĞİ
 14. İKLİM ADALETİ KOALİSYONU
 15. YEŞİL YAŞAM İNİSİYATİFİ
 16. TÜRÇEP ÇEVRE PLATFORMU
 17. HAKKARİ BARO
 18. HAKKARİ İHD
 19. HAKKARİ ÖHD
 20. HAKKARİ KESK ŞUBELER PLATFORMU
 21. HAKKARİ TMMOB İKK

whatsapp-image-2022-09-11-at-13-41-52.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.