Hakkari Barosundan öldürülen Avukat Bakırtaş açıklaması

Hakkari Barosundan öldürülen Avukat Bakırtaş açıklaması

Hakkari Barosu , silahlı saldırıda hayatını kaybeden avukat Servet Bakırtaş için açıklama yaptı,

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Hakkari Barosu, silahlı saldırıda hayatını kaybeden Avukat Servet Bakırtaş için basın Hakkari Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı.

Hakkarili avukatların destek verdiği açıklama Baro Başkanı Avukat Ergün Canan tarafından okundu.

Başkan Canan, İstanbul Barosu mensubu meslektaşlarının sıkılan kurşunlara kurban verdiklerini söyledi.

Mesleğini ifa ederken katledilen doktor Ekrem Karakaya gibi Avukat Servet Bakırtaş da sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldüğünü belirten Canan avukat ve doktorlara yapılan saldırıları kınadıklarını söyledi.

Avukatların mesleklerini ifa ederken güvende olmadığına dikkat çeken Canan, "Mesleğini ifa ederken katledilen doktor Ekrem Karakaya ve Av. Servet Bakırtaş da sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Her sene sistematik olarak katledilen meslek şehitlerimizin mesleğini yaparken güvende olmadıkları açık bir gerçektir. Edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Canan, "Avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı   hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak" dedi 

Hakkari Barosu avukatlarının yaşanan olaya tepki olarak 7 - 8 Temmuz tarihleri arasında duruşmalara katılmayacağını ifade eden Canan açıklamasının devamında şöyle konuştu.

"Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…

Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız.

Sözün bittiği yerdeyiz.

Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Ayrıca görevi başında uğradığı Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle, Tüm meslektaşlarımızı 07-08 Temmuz tarihinde duruşmalara (Tutuklu ve acil işler haricinde) katılmama yönünde yönetim kurulumuz tarafından tavsiye kararı alınmıştır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.