KADINA ŞİDDET !

KADINA ŞİDDET !

Hakkari Barosu üyesi kadınlar "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla stant açıp kadınları bilgilendirdi.

HAKAN TAŞ YAZDI

Aslında şiddet hayatımızın her alanında var. Görünmeyen en büyük şiddet ise duygusal şiddettir. Bir insanın umudunu, hayalini, mutluluğunu çalmaktır. Şiddeti hepimiz ne kadar çok protesto etsek de ne yazık ki azaltamıyoruz. İşin en acı tarafı da şiddeti uygulayan kişi insanın en çok güvendiği, inandığı ve sevdiği kişidir.

Hakkari’mizde bugün gökyüzü de rahmet değil şiddet uygulayarak yağmuru ve beraberinde soğuğu yağdırdı. Hakkari Barosu Kadın Hakları Merkezi soğuğa aldırış etmeden Kaya Plaza önünde stant kurarak hem broşür dağıttı hem de toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda halkı bilgilendirdiler.

BARO Kadın Hakları Merkezi kurulduğundan beri örnek çalışmalar yürütmekteler. Kısa bir süre önce gerçekleşen BARO seçimlerinde bile İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini’nin resmini yakalarına takarak sandığa gittiler. Şiddete maruz kalan her kadın ve çocuğa kucak açtılar. Avukat Dilzerin Bulut Özdilek, “Yaşanan şiddetin fiziksel, ekonomik, psikolojik olarak her türlüsünü engellemek için destek amaçlı buradayız. Her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. Herkesin gözle gördüğü mağduriyetler ne yazık ki yaşanmaya devam ediyor. Her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım. Elimizden gelen desteği sunarak korkusuz olmalıyız. Kadın Merkezi olarak Baromuzda her zaman destek sunmak için hazırız.” Açıklamasında bulundu.

Sokakta geçen her bayan hem broşür aldı hem de sıcak sohbet kurarak soğuk havayı dağıttı. Genç bayan Avukatlara duayen meslektaşları Turgut Besi’de destek sundu. Besi, “Kadın toplumu ve yaşamı güzelleştiren en güzel çiçektir. Şiddeti kimse hak etmiyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele günü dolayısıyla sergilemiş oldukları bu emeklerinden dolayı da kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Şiddete, sömürüye, cinayetlere karşı meydanlara inen tüm yürekli kadınları destekliyorum. Kadına yönelik şiddetle mücadele günü her yıl 25 Kasım da değil, her gün şiddet uygulayanların gözüne sokar gibi anımsatılmalı, kutlanmalıdır.

Bana göre şiddeti doğuran en büyük etken SEVGİSİZLİKTİR. Sevmesini bilmiyoruz. Şiddete uğrayanların tek suçu gönül verdiklerine inanmaları, kanmalarıdır. Doğaya şiddet uygulanıyor ormanlar yakılıyor. Hayvanlara şiddet uygulanıyor. Anneler kat edilerek çocuklar yetim bırakılarak şiddet uygulanıyor. Kadın sığınma evleri doldu taştı.

Hakkari Barosu Kadın Hakları Merkezi genç kadın Avukatlarımızı tebrik ediyorum.

whatsapp-image-2022-11-25-at-15-02-04.jpeg

whatsapp-image-2022-11-25-at-15-02-05.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.