Gözaltına alınan gazetecilerden 9'u tutuklandı

Gözaltına alınan gazetecilerden 9'u tutuklandı

Ev baskınlarıyla 25 Ekim'de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı ve JinNews çalışanı 10 gazeteciden 9'u tutuklandı. Mehmet Günhan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JinNews çalışanı 10 gazeteci, 4 gün sonra getirildikleri Ankara Adliyesi’nde alınan savcılık ifadeleri tamamlandı.

5 saat sonra karar veren savcılık, MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JinNews muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

MA’da bir dönem stajyerlik yapan Mehmet Günhan ise adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edildi.

Savcılığın talebini kabul eden mahkeme Diren Yurtsever, Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar, Habibe Eren ve Öznur Değer, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Mehmet Günhan ise yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Gazetecilerin ifadeleri, 9 savcı tarafından eş zamanlı alındı. Selman Güzelyüz dışındaki bütün gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, Dicle ve Fırat Gazeteciler Derneği’ne (DFG) üyelikleri, yaptıkları haberler, televizyon bağlantıları, sosyal medya paylaşımları ve IKBY'de öldürülen gazeteci Nagihan Akarsel’in cenaze törenine neden katıldıkları soruldu.

Gözaltına alınırken işkenceye maruz bırakıldıkları için emniyette ifade vermeyi reddeden gazeteciler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah Ankara Adliyesi’ne getirildi. Polisin gazetecileri ters kelepçeyle emniyetten çıkardığı ve tek sıra halinde 60-70 metre yürüterek görüntü aldığı öğrenildi.

MA'nın haberine göre gazetecilerin ifadelerinin alındığı adliye koridorunda bekleyen meslektaşları ve aileleri, polis tarafından dışarı çıkarıldı.

Gazetecilerin aileleri ve meslektaşları, Ankara Adliyesi önünde bekleyişini sürdürüyor.

Gazeteci Selman Güzelyüz’ün dışında bütün gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı.

Diren Yurtsever’e neden MA Yazı İşleri Müdürü olduğu soruldu. Yurtsever’e, MA mikrofonu ile birlikte çekilen fotoğrafı gösterildi, kendisiyle birlikte gözaltına alınan gazetecileri tanıyıp tanımadığı soruldu.

Gazeteci Öznur Değer’e TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun Jin TV’ye verdiği ödülü neden aldığı soruldu. Öznur Değer’in yaptığı 67 seyahat, suçlama olarak yöneltildi. Öznur Değer’e, sosyal medya paylaşımlarını hangi gerekçeyle yaptığı ve bu konuda kimden talimat aldığı soruldu.

Gazeteci Deniz Nazlım’a DFG’ye neden ve nasıl üye olduğu soruldu. Nazlım’a çalıştığı Mezopotamya Ajansı’nda rahatsız olup olmadığının sorulması dikkat çekti.

Gazeteci Emrullah Acar’a ise Mezopotamya Ajansı’nda neden çalıştığı ve çalışma arkadaşı olan Selman Güzelyüz’ü nereden tanıdığı soruldu.

JinNews muhabiri Habibe Eren’e, gazeteci Nagihan Akarsel’in katledilmesiyle ilgili yaptığı televizyon bağlantıları soruldu. Savcının Eren’e, “PKK’dan talimat aldınız mı” diye sorulması dikkat çekti.

MA muhabiri Berivan Altan’a sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar suçlama olarak yöneltildi. Altan’a, çalışma arkadaşlarının kim olduğu ve haberleri hangi yöntemlerle servis ettiği soruldu. Altan’a, yaptığı haberler için kimden talimat aldığı da soruldu.

Gözaltındaki gazeteciler şöyle:

JinNews muhabiri Habibe Eren
JinNews muhabiri Öznur Değer
MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever
MA muhabiri Deniz Nazlım
MA muhabiri Selman Güzelyüz
MA muhabiri Berivan Altan
MA muhabiri Hakan Yalçın
MA muhabiri Emrullah Acar
MA muhabiri Ceylan Şahinli. 
MA'nın Ankara bürosunda bir dönem stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.