Göz Seğirmesi Nedir? Tehlikeli Midir?

Göz Seğirmesi Nedir? Tehlikeli Midir?

Uykusuzluk, yorgunluk, alkol, tütün veya kafein kullanımı, kuru göz, çevresel faktörler (rüzgar, parlak ışıklar, güneş veya hava kirliliği),

blefarit, üveit, beslenme düzenindeki dengesizlik (magnezyum düşüklüğü) ve ilaç yan etkisi gibi nedenlere bağlı olarak oluşan “Göz Seğirmesi” oluşmaktadır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Orhan Aygün, halk arasında ‘Göz seğirmesi’ olarak bilinen kontrol dışı kasılmalar hakkında bilgiler verdi.

Göz seğirmesi veya miyokimi, genellikle orbicularis oculi olmak üzere göz kapağı kaslarının tekrarlayan, istemsiz spazmıdır. Göz seğirmesi genellikle tek taraflıdır ve daha çok alt göz kapağında görülmektedir. Ancak hem üst hem de alt göz kapağında görüldüğü vakalar da mevcuttur. Bu spazmlar tipik olarak bir veya iki dakika boyunca birkaç saniyede bir tekrarlayan periodlar halinde görülür. Sağ göz seğirmesi veya sol göz seğirmesi arasında belirgin bir farklılık saptanmamıştır. Yaygın görüldüğünden çoğu insan için tıbbi bir sorun olarak görülmez. 

Göz seğirme ataklarının belirli bir periyodu yoktur. Seğirme atakları birkaç gün boyunca tekrarlayabilir. Ancak haftalar hatta aylar boyunca herhangi bir seğirme emaresi de görülmeyebilir. Göz seğirmesi genellikle ağrısız ve zararsızdır, ancak günlük yaşam içerisinde rahatsızlığa yol açabilirler. Çoğu spazm, tedaviye ihtiyaç duymadan kendi kendine düzelir.

Nadir durumlarda, özellikle spazmlara yüzün diğer kısımlarında da kontrol edilemeyen kasılmaların eşlik ediyorsa, göz kapağı spazmları kronik bir hareket bozukluğunun erken uyarı işareti olabilir.

Göz kapağı seğirmesi üç tipe ayrılabilir,

Genel göz kapağı spazmı

Esansiyel blefarospazm

Hemifasiyal spazm

Göz seğirmesi stres, uykusuzluk, yorgunluk, fiziksel efor, alkol, tütün veya kafein kullanımı, kuru göz, çevresel faktörler (rüzgar, parlak ışıklar, güneş veya hava kirliliği), blefarit, üveit, beslenme düzenindeki dengesizlik (magnezyum düşüklüğü) ve ilaç yan etkisi gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir.

 

Eğer gözde seğirmenin yanı sıra kırmızılık, şişlik veya olağandışı bir akıntı varsa, üst göz kapağında sarkma, her seğirmede göz kapağında tamamen kapanma oluyorsa, seğirme birkaç hafta devam ediyorsa, seğirme yüzünüzün diğer kısımlarına da yayılıyorsa göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

 

Çoğu göz seğirmesi tedavi olmaksızın birkaç gün veya hafta içinde düzelmektedir. Eğer devam ediyorsa, olası nedenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha az kafein tüketmek, uyku düzenini oluşturmak, suni göz yaşları ile göz kuruluğunu gidermek, spazm başladığında gözlerinize sıcak kompres uygulamak, doktorunuz gerekli olduğuna karar verirse, kesin nedene yönelik antibiyotik, cerrahi veya çeşitli başka tedavi seçenekleri uygulamak seğirmelerin azaltılmasında etkili olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.