Erdoğan üçlü zirvede açıklama yaptı

Erdoğan üçlü zirvede açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile üçlü zirvede bir araya geldi.

Öncesinde her iki liderle de ayrı ayrı görüşen Erdoğan, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Üçlü zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tel Rıfat ve Münbiç terör yatağı haline dönüşmüştür. Terör yuvalarının temizlenmesi çoktan gelmiştir” dedi.

Erdooğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milli güvenliğimize kast eden şer odaklarını Suriye'den söküp atmakta kararlıyız. Astana garantörleri olarak Rusya ve İran'dan beklentimiz Türkiye'ye bu süreçte destek olmalarıdır." 

Türkiye’de 3,7 milyon Suriyeli’nin olduğunu ifade eden Erdoğan, “Suriyelilerin topraklarına huzurla, güvenle onurlu dönüşü temin edilmelidir” diye konuştu.

Uluslararası yardımlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu krizi biz çıkarmadık, külfetinin de bize yüklenmesi doğru değildir” dedi.

Putin'den Erdoğan'a teşekkürErdoğan ve Putin

Rusya Devlet Başkanı Putin ise basın toplantısında, “Suriye'nin geleceği için Suriyelilerin aralarında anlaşmaları gerekli. Suriye'de teröre karşı ortak çabamızı sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı. 

Üçlü zirvenin öncesinde Putin, bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tahıl sevkiyatı konusundaki çabaları nedeniyle teşekkür etti.

Türkiye’nin arabuluculuğu sayesinde “ilerleme kaydedildiğini” söyleyen Putin, “Henüz bütün meseleler çözülmedi ama ilerlemenin olması bile iyi” dedi.

Hamaney: Türkiye’nin askeri saldırısı zarar getirirErdoğan ve Hamaney

Erdoğan, Tahran ziyareti sırasında İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan ile görüşmesinden sonra Hamaney'in resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yapıldı ve "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yapacağı herhangi bir askeri saldırı Suriye için, Türkiye için ve bölge için zararlı olacak ve sadece teröristler için faydalı olacaktır" denildi.

Açıklama şu şekilde devam etti:

"Böyle bir saldırı Türkiye'nin Suriye hükümetinden beklediği siyasi eylemi de yerine getirmeyecek. Terörizm ile mutlaka mücadele edilmelidir. Biz de elbette Türkiye ile terörizme karşı mücadelede işbirliği yaparız."

Hamaney açıklamasında diyalog çağrısı da yaptı:

"Suriye meseleleri diyalogla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi bitirmelidir."Erdoğan-Reisi görüşmesi

30 milyar dolarlık ti cari hacme ulaşma hedefTürkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin 7’nci Toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hamaney ile görüşmesinden önce, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin yedinci toplantısına katıldı.

Toplantı sonrasında iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza töreni ve ardından Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ortak basın toplantısı gerçekleşti.

Erdoğan, iki ülkenin 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefi olduğunu ancak Covid-19 sebebiyle ciddi manada bir gerileme yaşandığını söyledi.

Erdoğan, “Şu an itibariyle 7 buçuk milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşüyle biz 30 milyar dolara yine ulaşacağız” dedi ve devam etti:

“Savunma sanayiinde atacağımız adımlarla bu süreci hızlandırmamız mümkün. Gerek petrol, gerek doğalgaz alanında atılacak adımlarla da bu hızlanabilir. Türkiye olarak bildiğiniz gibi özellikle savunma sanayiinde son yıllarda ciddi bir sıçramamız mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum.”

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise “30 milyar dolarlık bir rakam belirledik bu da mevcut ticaret hacminin üç katına çıkarılacağı anlamına gelmektedir. İki ülkenin ortak sanayi siteleri kurması, bugün konuştuğumuz ve anlaştığımız konulardan bir tanesi” diye konuştu ve devam etti:

“İki ülkede bilgi ve teknoloji parkları kurulması ve bilim alanında çalışan şirketlerin kurulması müzakeremizin konularından bir tanesiydi.

"İki ülke arasında doğal gaz ihracatı konusuyla ilgili bulunan 25 yıllık anlaşmanın süresinin uzatılması konusu da iki taraftan vurgulandı ve takip edeceğimiz konular arasında. Bunun süresinin uzatılmasıyla doğal gaz ihracatı hacmi yeni bir boyuta ulaşacaktır.  Bugünkü toplantımızda yatırım konularının geliştirilmesi de ele alındı

    HABERE YORUM KAT
    UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.