Doğan, Yüksekova MYO’nun son durumunu meclise taşıdı

Doğan, Yüksekova MYO’nun son durumunu meclise taşıdı

HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan Yüksekova MYO'nun son durumunu meclis gündemine taşıdı.


HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan TBMM’ne soru önergesi vererek  Başbakan sayın  Binali Yıldırım tarafından Anayasanın 98.  ve iç tüzüğün 96. ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, verdiği soru önergesinde 22.05.2008 tarihli ve 5765 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 99'uncu maddesi ile kurulan ve hala bir kampüs alanı olmayan Hakkâri Üniversitesinin MYO ve Fakülteleri ile ilgili birçok sıkıntı mevcuttur dedi.

Doğan,”Hakkâri üniversitesine bağlı Yüksekova meslek yüksekokulu Hakkâri Üniversitesi Senatosu’nun 20.09.2010 tarihli kararı ile açılması talep edilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu’nun 19.10.2010 tarihli yazısı ile Yüksekova Meslek Yüksek Okulunun açılması uygun bulunmuş ve 22.02.2010 tarihinde ilk kez müdür ataması yapılan yüksekokul resmen açılmıştır.

Yüksekova Meslek Yüksekokulu 2010-2011 eğitim-öğretim yılında METEB Projesi kapsamında, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Posta Hizmetleri Programları olmak üzere toplam 109 öğrenci ile eğitime başlamıştır.

Haziran 2011'de dönemin Hakkâri Üniversitesi Rektörü İbrahim Belenli Yüksekova Meslek Yüksekokulunun, Yüksekova’ya taşınacağı bilgisini vermiş ve hatta taşınacağı iddia edilen meskeni de gezmiştir.

Belenli, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan yerin MYO için uygun olduğunu ve en kısa zamanda MYO'yu buraya taşıyacaklarını belirtmişti.  Aradan geçen 6 yıla rağmen MYO hala Yüksekova'ya taşınmamıştır.

Bu Bağlamda;

Yüksekova MYO aradan 6 yıla rağmen hangi gerekçelerle Yüksekova'ya taşınmamıştır?

Yüksekova MYO’nun  2017-2018 akademik takvimi döneminde Yüksekova’ya taşınmasına yönelik bir çalışma mevcut mudur?

Yüksekova MYO'nun Yüksekova’ya taşınması ile ilgili bir çalışma mevcut mudur?

Yüksekova’da Fakülteler ve MYO için Hakkâriüniversitene bağışlanan arsada fizibilite çalışmaları tamamlanmış mıdır? Tamamlandı ise inşa çalışmaları ne zaman başlayacak?

Yüksekova’ya taşınması planlanan MYO ve daha önce kurulması planlanan fakülteler ile bölümler hangileridir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.