Diyarbakır'da 18 Kişiye Müebbet Hapis cezası Verildi

Diyarbakır'da 18 Kişiye Müebbet Hapis cezası Verildi

Yasin Börü ve üç arkadaşının Diyarbakır'da öldürülmesiyle ilgili yargılanan 41 kişiden 16'sı 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, ikisi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 14 kişi ise beraat etti.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te Kobani'ye destek için, düzenlenen eylemler sırasında çıkan olaylarda Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 41 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

16 SANIĞA 5'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme heyeti 16 sanığı 5'er kez ağırlaştırılmış, 2 sanığı 5'er kez müebbet, 6 sanığı da 5'er kez 22 yıl hapis cezasına çarptırdı. 13 sanığa beraat kararı veren mahkeme, bu dosyadan beraatine karar verdiği bir sanığı da başka bir dosyadan 5 yıl hapis cezası verdi. Firari 3 sanığın ise dosyası ayrıldı.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara'ya nakledilen ve yaklaşık iki yıldır devam eden duruşmaya Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Bir önceki karar duruşmasına, sanık avukatlarından 11'i katılmadığı için mahkeme heyeti duruşmayı bugüne ertelemişti. Bugünkü duruşmada sanık avukatlarının tamamı katıldı.

SAVCI MÜTALAASINDA 23 SANIĞIN 6'ŞAR KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİNİ İSTEMİŞTİ

Savunmaların tamamlanmasının ardından celse arasında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, 3'ü firari 41 sanıktan 23'ü için 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek böldürme', 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmaya teşebbüs', 'canavarca hisle öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti. Savcı 14 sanık için, olaylara katıldıkları yönünde yeterli delil bulunmamasını gerekçe göstererek tahliye isterken, suça sürüklenmiş çocuk kapsamında değerlendirilen sanık F.K.'nin ise örgüt üyesi olmamakla birlikte bilerek örgüte yardım etmek suçundan cezalandırılmasını talep etmişti.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Son savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, 16 sanığı, 'Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak', "Canavarca hisle öldürme" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve her bir sanığı ayrı ayrı suçlardan değişik yıllarda hapis cezasına çaptırdı. Sanıklardan Mecnun Akkoyun ve Sedat Çoban ise aynı suçlardan ceza almalarına rağmen itirafçı olmaları nedeniyle 5'er kez müebbet ve farklı yıllarda hapis cezası aldı. Suça sürüklenen çocuklar kapsamında değerlendirilen 6 sanık ise aynı suçlardan 5'er kez 22 yıl olmak üzere 110 yıl ve farklı suçlardan da değişen yıllarda hapis cezasına çaptırıldı.

14 SANIK BERAAT ETTİ

Mahkeme heyeti, olaylara katıldıkları yönünde yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle sanıklardan Abdulvahap ve Abdurrahman Turan, Adem Kaçmaz, Ahmet Arif Yusufoğlu, Ahmet Biçici, Ahmet Tanrıverdi, Ahmet Tura, Ersin Adıyaman, Hasan Aldemir, Hüseyin Okçu, Yıldız Doğanay, Mahsun Kurt ile Ferhat Kızıltepe'nin beraatine karar verdi.

Yasin Börü davasında beraat eden Ferhat Kızıltepe, başka bir olayda örgüt adına haraç topladığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Firari 3 sanığın dosyası ayrılarak infazlarının beklenmesine karar verildi.

KARAR SONRASI SALONDA TEKBİR SESLERİ YÜKSELDİ

Kararın ardından salonda bulunan müşteki ve yakınlarından bazıları tekbir getirdi. Sanıklarında buna karşı slogan atması üzerine güvenlik görevlileri salonu kısa sürede boşalttı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.