DİEG'den Kürtçe için kampanya

DİEG'den Kürtçe için kampanya

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin öğretmen atamasında Kürtçeye sadece 3 kontenjan ayırmasına ilişkin tepkiler sürüyor. DİERG, "#Kurdceye200Atama" etiketi ile kampanya başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında açıkladığı kontenjan dağılımında Kürtçe için 3 kontenjan ayırdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 20 bin öğretmen atamasına ilişkin “En fazla atama yapılacak ilk 5 branş sırasıyla 7 bin 503 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği, 2 bin 223 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1250 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği, 1.218 kontenjanla din kültürü ve ahlâk bilgisi ve 1004 kontenjanla ilköğretim matematik öğretmenliği oldu” dedi.

Kürtçe için sadece 3 kontenjanın ayrılmasına yönelik tepkiler devam ederken, Diyarbakır Eğitim İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Kürtçe için en az 200 kontenjan ayrılması talebiyle sosyal medyada "#Kurdceye200Atama" etiketi ile kampanya başlattı.

DİERG, bu kampanya ile atanmayan Kürtçe öğretmenlerinin atanması ve öğrencilerin okullarda Kürtçeyi öğrenebilmesini de amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok siyasetçi ve kurum temsilcisinin etiketlendiği kampanyada, şu ifadelere yer verildi:

“3 Kürdce öğretmen atayacak. Oysa atama bekleyen binlerce öğretmen ve öğretmen bekleyen 20 bin öğrenci var. Devlet, hükümet ve meclis Kürd toplumuna Kürdceyi kazandırmalıdır. Devlet, hükümet ve meclis Kürd toplumuna Kürdceyi borçludur. Kürdceye ek 200 atama istiyoruz.”

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Abdurrahman Kurt da kampanyaya destek verdi. 

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığından bilgi istediklerini aktaran Kurt, "#kürtçeye200atama Talebi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığımızdan bilgi istedik, muhtemelen bayram sonrası paylaşırız dostlar. Dil, bir toplumun hafızası, kimliği ve onurudur. Bütün diller Allah(cc) ayetlerindendir. Çabanız, gayretiniz takdire şayandır. Her hebî…" ifadelerini kullandı.

KAÇ ÖĞRENCİ KÜRTÇE EĞİTİM TALEP ETTİ?

Şubat ayında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in milletvekillerinin, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için Kürtçe seçmeli derslerini tercih eden öğrenci sayılarıyla ilgili soru önergelerine verdiği cevaplar birbirinden farklı olduğu ortaya çıkmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2 Şubat 2022 tarihinde Türkiye Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, ortaokullarda okutulan Kürtçe seçmeli derslerini seçen öğrenci sayısını sormuş, Bakan Özer 20 bin 265 kişinin söz konusu dersleri seçtiği cevabını vermişti.

HDP Van Milletvekilli Murat Sarısaç da Bakan Özer’in yanıtlaması için bir soru önergesi vermiş, önergeye 10 Şubat’ta verilen yanıtta ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 16 bin 842 öğrencinin seçmeli ders olarak Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerini seçtiği belirtilmişti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.