Çukurca'da çiftçilere 29 bin fide dağıtıldı

Çukurca'da çiftçilere 29 bin fide dağıtıldı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde yüzde 75 hibeyle çiftçilere 29 bin fide dağıtıldı.

Hakkari İl Tarım Müdürlüğü tarafından “TAKE ile Üreten Hakkari“ projesi kapsamında  tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi amacıyla  %75 oranında hibe ile hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulmuş ve kabul edilmişti.

Bu proje kapsamındaki ilk fideler, Çukurca ilçesindeki 122 üreticiye dağıtıldı.

Çukurca'dakifide dağırım programına ; Hakkari Valisi Ali Çelik, Vali Yardımcısı Furkan Berber, Çukurca Kaymakamı Mert Kumcu, Çukurca İlçe Belediye Başkanı Nazmi Demir, Çukurca Cumhuriyet Savcısı Mustafa Tekel, İlçe Emniyet Müdürü Adem Köpük, Hakkari İl Tarım Orman Müdürü Mehmet Asım Şen, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Oktay Kızılkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özge Sönmez, Şube Müdürleri; Sabah Saklı, Osman Taşkın, ilçe protokolü ve proje yararlanıcısı çiftçiler katıldı.

Hakkari İl Tarım Orman Müdürü Mehmet Asım Şen’in açılış konuşması yaptığı programda konuşan Vali Ali Çelik, Hakkari’nin sebze üretiminde ciddi anlamda bir ivme kazandğını söyledi.

Dünyadaki sorun başlıkları sıralandığında sürdürülebilir gıda arzı geliyor. Dünya nufüsu hızla artmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda Örgütüsü'nün 2030 - 2035 yıllarında dünya nufüsunun 10 milyarı aşacağı yönündedir. Bu öngörünün doğal sonucu olarak da şuanki gıda üretim miktarında en az yüzde 40'lık bir artış sağlanması gerekiyor. Bugün hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan gıda üzerindeki fiyat baskısı yani gıda enflasyonu sorunun çözülmesi gerekir" diye konuştu.

Sürdürülebilir gıda arzını yakalamak için tarımsal üretimin önemini vurgulayan Vali Çelik, "Nerede bu sorun çözülür diye dönüp baktığımızda toprakla köylü ile emekle çözüleceğine dair herkesin ortak görüşü var. Bugün bizler için çiftçilik tarımsal üretim artık insanlığın vazgeçilmez üretim olarak görülüyor. Hakkari'nin Çukurca'nın daha güzenliri bir gıda arzına kavuşması için tarımın hem niteliksel yönünü hem fde niceliksel yönünü artırmaktır" ifadelerini kullandı.

 

D S C2353D S C2356D S C2369D S C2377D S C2390D S C2424D S C2437D S C2394

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.