Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi

Uluslarası araştırmacılardan oluşan bir ekip, insanların beyin hücrelerini ilk kez farelere başarılı bir şekilde aktardı. Söz konusu çalışma, insanlarda yapılamayan deneylerin yapılmasına olanak tanıyarak, epilepsi gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde

Bilim insanları, epilepsi gibi rahatsızlıkların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilecek bir hareketle, insan beyin hücrelerini sıçanlara başarıyla aşıladı. 

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 2

Laboratuvarda yetiştirilen beyin hücreleri iki ya da üç günlük farelere nakledildi.

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 3

Yetişkin farelerdeki geçmiş denemelerin aksine, yeni çalışmada beyin hücreleri hızla emildi ve altı ay sonra beynin üçte birini oluşturarak farelerin karar verme ve fiziksel tepkilerinin bir parçası haline geldi. 

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 4

 

Araştırmacılar, farelerde gelişen mutant beyinlerin, insanlardaki hastalıkların ayrıntılı olarak incelenmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 5"NÖROLOJİK HASTALIKLARIN KÖKENİNE İNİLEEBİLECEK"

ABD Stanford Üniversitesi'nden başyazar Prof. Dr. Sergiu Paca konya ilişkin yaptığı açıklamada, "Çalışmamız, insan hastalıklarının gerçekçi modellerinin üretilmesini sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 6

Çalışmanın diğer yazarı, Dr. Jürgen Knoblich ise  "İnsan beyni en korkunç hastalıklardan bazılarına ev sahipliği yapıyor ve biz onu çok iyi anlamıyoruz. Bulgularımız epilepsi gibi nörolojik hastalıklarla ilgili araştırmalar üzerinde etkisi olabilir." dedi.

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 7

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 8

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 9

Çığır açacak gelişme: İnsan beyin hücreleri farelere nakledildi - 10

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.