CHP'li Salıcı, Ahmet Türk'e neler söyledi?

CHP'li Salıcı, Ahmet Türk'e neler söyledi?

Ahmet Türk kendisini ziyaret eden CHP'li Salıcı'ya Kürtlerle ilgili güven verici adımlar atılması gerektiğini söyledi. Salıcı ise Türk'e 'İYİ Parti ve Demokrat Parti’yi aşamadıkları' cevabını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, görevden alınan ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Mardin'de bir araya geldiği dünkü görüşmenin ayrıntıları belli oldu. Görüşmede Ahmet Türk'ün "İktidarı MHP, muhalefeti ise İYİ Parti kontrolize ediyor. Hiçbir şey yapılmadan Kürtler bize destek versin isteniyor. Böyle olmaz. Artık ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor" dediği belirtildi.

Görüşmede ayrıca Salıcı'nın Kürt meselesi konusunda, 6’lı masada yer alan 'İYİ Parti ve Demokrat Parti’yi aşamadıklarını' söylediği iddia edildi.

Görüşmede '6 parti bir masanın etrafında toplanmış ve iktidarı değiştirmeye çalışıyorlar' diyen Türk, "Türkiye’nin sorunlarını nasıl çözeceklerine dair projelerini bilmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olması halinde "Kürtlerin ona oy vereceklerini sanmıyorum" diyen Ahmet Türk, "Kürt seçmen muhalefetten somut adımlar bekliyor" açıklamasında bulunmuştu. Ahmet Türk’ün bu yöndeki eleştiri ve yorumları CHP’nin dikkatini çekti. Partisine katılan yeni üyelere rozet takmak için Mardin'e giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ahmet Türk’ü ziyaret etti. 

Artıgerçek'teki habere göre Türk’e ziyaret son anda gerçekleşti. Ziyaret talebi ise CHP’den geldi. CHP heyeti Ahmet Türk’ün yanına gidince yanında basın da vardı. Kısa sürmesi beklenen ziyaret oldukça uzun sürdü. Kaan Salıcı, görüşmeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da haberi olduğunu belirtip, selamlarını iletti. Türk, sohbet sırasında muhalefete yönelik eleştirilerini sıraladı. Türk, "İktidarı MHP, muhalefeti ise İYİ Parti kontrolize ediyor. Hiçbir şey yapılmadan Kürtler bize destek versin isteniyor. Böyle olmaz. Artık ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor" dedi.

"Eleştirilerinizde haklısınız" diyen Salıcı, Türk’ün tespitlerinde katıldığını söyleyerek, “Ayrıca isterseniz sizi Genel Başkanımızla da görüştürebiliriz” dedi. Bunun üzerine Türk, ‘Ben zaten kişisel fikirlerimi, görüşlerimi açıklıyorum. Kemal Bey ile de görüşmelerim ara ara oluyor. Bu meselelerle ilgili partimiz ve HDP Eş Genel Başkanlarımız ile görüşebilirler" cevabını verdi.

Görüşmede muhalefetin çıkmazı da konuşuldu. Ahmet Türk, muhalefetin Kürtlerle ilgili güven verici adımlar atması gerektiği yönünde öneriler sıraladı. İddiaya göre Salıcı ise 6’lı masada yer alan 'İYİ Parti ve Demokrat Parti’yi aşamadıklarını' söyledi.

Muhalefet partileri olarak iktidarın güçlü olduğu Karadeniz’deki oy potansiyellerini bilmediklerini ifade eden Salıcı, 6’lı masada yer alan DEVA ve Gelecek partilerine AK Parti’den kayan Kürt seçmenin ne kadar destek vereceğini de bilmediklerini söyledi. Türk’ün eleştirileri üzerine Salıcı, Karadeniz’deki seçmen belirsizliği nedeniyle İYİ Parti ve Demokrat Parti’yi aşamadıklarını belirtti.

Sohbet sırasında Salıcı’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yaptığı ziyarette gündeme geldi. Salıcı bu ziyaretin de İYİ Parti’nin tepkisine neden olduğunu aktardı. Bunun üzerine CHP’li yetkililerin "Tamamda iktidar olduğumuzda Dışişleri Bakanı sizde olunca ne yapacaksınız?" diye sorduklarında cevap verilmediği de ifade etti.

CHP’nin önünde olan bir başka konu Kürt meselesi bağlamanın Suriye ile olan ilişkileri. CHP’de genel kanı özellikle Rojava konusunda da bir politikanın geliştirilmesi ya da yol haritasının açıklanması yönünde. Ancak bu konuda hem İYİ Parti, hem Demokrat Parti hem de ulusalcı kanatla ilgili kaygılar olduğu da sohbette gündeme geldi. Ahmet Türk, "İktidara yürüyen CHP'nin iktidardan daha somut ve cesaretli adımlar atması gerekiyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.