CHP Heyeti Hakkari'de!

CHP Heyeti Hakkari'de!

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınması üzerine Hakkari’ye gelen CHP heyeti sözcüsü kayyum uygulamasını eleştirdi ve Hakkari halkının cezalandırıldığını söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Bursa Milletvekili Kayahan Pala ve Antalya Milletvekili Cavit Arı'dan oluşan heyet Hakkari'ye geldi.

Hakkari belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp görevden el çektirilmesi ve yerine kayyum atanması üzerine kente gelen CHP heyeti Hakkari Valisi Ali Çelik ve Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy ile görüştü.

Yapılan görüşmelerin ardından CHP il binasına geçen CHP heyeti, yapılan ziyaretle ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Burada kısa bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Suzan Çakırbeyli Hakkari Belediyesine kayyum atanmasının ardından CHP genel merkezinin kente bir heyet gönderdiğini söyledi.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Hakkari Belediyesine kayyum ataması ile ilgili MYK toplantısında konuyu değerlendirdiklerini ve yapılan değerlendirme sonucunda bir heyetle kente geldiklerini söyledi.

Yücel," Önce kayyum olarak atanan Sayın Vali ile görüştük. Olayın hukuki boyutu ile ilgili, hukuki süreci ile ilgili başsavcı ile de görüştük. Diğer yandan buraya gelmişken Hakkarili hemşehrilerimizle bir araya gelerek yaşanan anti demokratik olayla ilgili tepkilerini ve tavırlarını bizlerle paylaştılar” dedi.

Kayyum uygulaması antidemokratik olduğunu belirten Yücel kararın anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek,  “Hakkarili hemşehrilerimiz daha iki ay önce iradelerini ortaya koymuşlardı ve bir belediye başkanı seçmişlerdir. Buna bir idare tasarrufla, idari yaptırımla Hakkari halkının iradesinin gasp edilmesi ve yok sayılması yasaya ve anayasaya aykırıdır. Bir kere görevden alınan, gözaltında bulunan belediye başkanı eğer seçilme yeterliliğine sahip değilse, hakkında bu kadar ağır ithamlar varsa neden aday olması ve seçilmesine izin verilmiştir. İkincisi eğer hakkında seçilme yeterliliğini engelleyecek bir delil veya mahkumiyet kararı yoksa o zaman sandığa gittikten sonra, seçildikten sonra neden görevden alınmadı. Belediye kanununun 45'inci maddesinde 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında açıklanan 674 sayılı kanun hükmünde kararnameyle bir değişiklik yapıldı. Terör suçlamasıyla, terörle iltisaklı olarak iddia edilen soruşma açılması durumunda hakkında bir dava açılmış olmasa da sadece soruşturma ile kayyum ataması yasalaştı. Bu bir kere anayasamızın 38'inci maddesine göre bir kişi hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı yok ise masumdur. Dolayısıyla hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan bir kişiye bu şekilde bir cezalandırma ve yaptırım uygulaması anayasaya aykırıdır “dedi.

Hakkarilileri n bu şekilde cezalandırılmasının doğru olmadığını söyleyen Yücel," 31 Mart yerel seçimlerinin sandık sonuçları AKP ve Cumhur ittifakına çok önemli mesajlar verdi. Ama hala bu mesajları almakta, idrak etmekte direndiklerini görüyoruz. Hakkari'de yaşadığımız kayyum uygulaması, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaşanan ilk kayyum uygulamadır. O yüzden çok çok önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi her zaman kayyumun karşısında olmuştur, her zaman demokrasinin yanında olmuştur. Haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayan, bu uğurda mağdur olan kim olursa olsun, siyasi parti gözetmeksizin, siyasi görüş gözetmeksizin CHP onun yanında olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Birileri yumuşamadan bahsediyor. Biz ona yumuşama demiyoruz, normalleşme diyoruz. Türkiye'nin normalleşmesi gerekiyor, Türkiye'nin bu antidemokratik uygulamalardan kurtulması gerekiyor, Türkiye'nin demokrasinin bütün kurumlarıyla, gelenekleriyle yeniden hayata geçmesine, işlev hale geçmesine ihtiyacı var. Ama bu şekilde kayyum uygulamalarıyla ne normalleşme gerçekleşir ne de demokrasi yeniden hayata geçer. Şunu çok iyi biliyoruz. Kayyım uygulamaları, AKP'nin belediyelere çökme projesidir. Geçmişte 2019'dan 2024'e kadar 48 seçim çevresinde kayyum uygulaması yapıldı ve 31 Mart yerel seçimlerinde bu antidemokratik uygulamaya halkımız her yerde en ağır şekilde gerekli cevabı verdi. Bunda kimse nemalanmaya, faydalanmaya heveslenmesin. Bunun sonuçları sandık geldiğinde de çok ağır olur" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz ise, kayyum atamalarının doğru bir tercih olmadığını belirterek," Hakkarili hemşehrilerimizle dayanışma için buradayız. Kayyum atamasına karşı buraya geldik.Hakkari belediyesine atanan kayyum, hukuki bir şey değildir, anayasaya aykırıdır. Darbe döneminde yapılmış bir kanun hükmünde kararname ve yasa ile Hakkari halkının iradesi yok sayılarak belediyeye bir çökme operasyonudur" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Deniz yücel başkanlığındaki CHP heyeti DEM PArti Hakari İl Binasını ziyaret ederek DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç'tan bilgi aldı.

4e36769d-c71d-4c3b-8f6e-101d3c5b052b.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.