CHP Ekonomi Masası direktörü Budak Hakkari'de

Hakkari'de temaslarda bulunan CHP Ekonomi Masası Direktörü Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak 40 yıldır Hakkari'de bir arpa boyu yol alınmadığını söyledi. Budak, Hakkari'nin hakkı olan Çinko İzabe tesisinin neden Siirt iline kurulduğunu da sordu.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Cumhuriyet Halk Partisi Ekonomi Masası Direktörü Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ve CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık Hakkari’de temaslarda bulundu.

İki günlük ziyaret için kentte bulunan CHP heyeti il binasında temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

CHP İl Başkanı Nazım Demir, Merkez İlçe Başkanı Hurşit Taş ve CHP MYK Üyesi Suzan Duran ile parti yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantı CHP İl Başkanı Nazım Demir’in açıklamaları ile başladı.

CHP heyetinin kentteki temaslarına Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret ederek başladığını belirten Başkan Demir, esnaf ve köy ziyaretleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bugün de Hakkari’de olduklarını belirten Demir Hakkari’nin en temel sorunlarına dikkat çekmek için temalarda bulunacaklarını, Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştireceklerini ifade etti.

Hakkari halkına misafirperverliği nedeniyle teşekkür eden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise Hakkari’nin güzel bir il olduğunu ama iktidar tarafından unutulmuş bir il olduğunu savundu.

Hakkari’deki işsizliğe dikkat çeken Arık, “Doğası güzel, toprağı güzel, meraları var yaylaları var. Ama bakıyorsunuz Hakkari’nin milli gelirden aldığı pay Türkiye ortalamasından yüzde 40 daha az. Bakıyorsunuz işsizlik oranı Hakkari’de Türkiye ortalamasının iki katı. Niye iki katı? Burada maden var maden ocakları var. Ama adam tutmuş madeni işletmek için fabrikayı başka bir ile yapmış. Niye buraya açmıyorsunuz? Hakkari iki ülkeye sınır ama ticaret yapamıyor. Bakın Edirne komşuları ile nasıl sınır ticareti yapıyorsa Hakkari’de yapsın. Yüksekova’da Belediyenin 1 milyarın üzerinde borcu var ama ilçeye yapılan bir yatırım yok. Vatandaş diyor ki bizi korona değil oradaki yollar tozlar öldürüyor. Biz ziyaretimizde bir vatandaş da biz demokrasi ve ekmek istiyoruz dedi” ifadelerini kullandı.

CHP Ekonomi Masası Direktörü Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ise yıllardır çeşitli vesileler ile Hakkari’ye geldiğini Hakkari’nin alt yapı ve yatırımlar noktasında 40 yılda bir arpa boyu yol almadığını ileri sürdü.

Temaslarına Yüksekova ilçesinde başladıklarını belirten Budak, belediyenin borçlarına dikkat çekti ve ilçedeki en büyük sıkıntının sınır ticaretinde yaşanan sorunlar olduğunu ifade etti.

Hakkari’den en büyük sorunun geçim sıkıntısı olduğunu ifade eden CHP’li Budak, “ Dün Yüksekova’da iki köyü ziyaret ettik. İki köyde de sorun aynı hayat pahalılığı. Geçinememek, hayvancılığın bitme noktasına gelmesi. Tarımın bittiğini tarlaya gübre atamadıklarını söylüyorlar. Ki bu yıl bereketli bir yıl geçeceği gözüküyor. Terör bitti yaygarasını yapan bir iktidar var. Madem bitti niçin yaylalara çıkmak yasak? Hakkari Türkiye’nin aslında hayvancılıkta lider kentiydi. Bundan 25 30 sene önce. 2 -30 sene önce buradan Irak’a çok ciddi koyun sevkiyatı yapılırdı. Şuanda nerdeyse küçük baş büyük baş hayvancılık bitme noktasına geldi. İnsanlar buradan batıya göç ediyorlar. Halbuki kendi memleketleri o kadar zengin ki doğal zenginlikleri, toprak altı zenginlikleri o kadar fazla ki mesela çinko, kurşun, kobalt gibi çok değerli madenler var. Bunların işletilmesi gerekiyor. Huzuru tesis etmesi gereken de iktidardır.” dedi.

Dönemin bakanlarının çinko zenginleştirme tesislerinin Hakkari’ye kurulacağı sözünü verdiğini hatırlatan Budak, bu sözlere rağmen İzabe tesisinin Siirt iline götürülmesini eleştirdi.

Budak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çinkoyu zenginleştirme tesislerini Hakkari’ye kuracağız dediler. Buradan kaldırdılar Cumhurbaşkanının eşinin memleketi Siirt’te taşıdılar. Şimdi burada maden çıkıyor buradan Siirt’e neden gidiyor? Niye burada kurmadınız Buranın gençlerinin de işe ihtiyacı var. Sabah birkaç esnafı ziyaret ettik. Esnafımızın söylediği çok net. 32 yıldır esnaflık yapan bir esnafımız böyle bir şey görmedim. En sonunda dükkanı kapatıp anahtarı götürüp iktidara teslim edeceğiz diyorlar. 20 yıllık bir esnaf da iki yıldır dükkanı çevirmekte büyük zorluk çektiğini söyledi. Ve Hazine Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye gelsin 7- 8 saatini burada geçirsin de dükkanı nasıl çevireceğini göstersin borçlar nasıl ödenir? Bu tezgah nasıl döner gelsin bize anlatsın”

CHP heyetinin kentteki temasları kapsamında Hakkari Ticaret Odası Başkanlığını ziyaret etmesi ve Çukurca ilçesinde de temaslarda bulunması bekleniyor.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum