Bendevi Palandöken Hakkari’de

Bendevi Palandöken Hakkari’de

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bir dizi temas için geldiği Hakkari’de esnafın merhametli ve vicdanlı olduğunu söyledi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Şoförler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın, TESK Genel Başkan Vekili Burhan Aksak, Diyarbakır ESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Siirt ESOB Başkanı Cemal Kuyuncu, Bitlis ESOB Başkanı Ayvaz Canevi, Batman ESOB Başkanı Salih Kaplan ile birlikte bir dizi temas ve ziyaret için Hakkari'ye geldi.

Hakkari Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin, Yüksekova Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Selami Durna, Yüksekova Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç'ın eşlik ettiği Palandöken ve beraberindekiler Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret etti.

Image

Palandöken daha sonra, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine ziyarette bulundu.

Burada gazetecilere açıklama yapan Palandöken, kentin coğrafi yapısının zor ama insanının merhametli ve vicdanlı olduğunu söyledi.

Hakkari'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu söyleyen Palandöken, "Suyu sert insanı mert şehir. Tabiat güzelliklerinin yanı sıra buradaki madenle birlikte ekonomik hayata önemli bir katkı koyulacak. Buranın en önemli özelliklerinden birisi genç nüfusa sahip olmasıdır. Hakkari'nin balı, kilimi, malzemelerindeki kalitesi, temiz doğası var. Bu bölgedeki esnaf ve zanaatkar sayısında yeteri kadar esnaf, sanatkar geçimini idame ettiremiyor. Muharrem Başkan buradaki sorunları bize aktarıyor. Burası gerçekten olmazsa olmazımızdır. Hakkari kendi kendine tabi ki yeterli olmaz. Hepiniz birbirinize destek olacaksınız ama konfederasyon olarak da biz buranın eksiklerini tamamlamak için desteğimizi artırarak devam ettireceğiz. Çevre iller de sizi yalnız bırakmaz. Gerekirse burada konferanslar, toplantılar yaparak Türkiye'nin her bölgesinden insanlar getireceğiz buraya ve bölgenin tanıtımına katkı sunacağız. Hakkari'yi Ankara'ya en yakın şehirmiş gibi de hizmeti buraya sunacağız" dedi.

Zincir marketlerin Hakkari'ye bir faydası yok diyen Palandöken, "Zincir marketler Hakkari'ye ne bırakır, konteyner ve çöp bırakır. Parayı alıp merkeze götürür. Buradaki çocukları ve esnafı da yanında tezgahtar yapar. Bırakın Hakkari esnafı bu işleri kendisi yapabiliyor. Hakkari'nin emeğini, potansiyelini, parasını dışarıya göndermeyeceğiz. Biz içeride bu ticareti yapan insanlarız. Hele bu tür özel bölgelerde, kalkınmakta olan illerde bu yolla yapılan ticaret dinen de rahat denilecek lokma değil. Buradaki insanlar kendileri ayakta duramıyor. Bir de bunların ekmeğini alıp büyüğünü kaçmanıza ne lüzum var. Bırakın da buranın esnafı kendi kendinin ticaretini idame ettirsin. Kendi ürününü iyi pazarlasın. Buranın turizm ve tanıtımıyla ilgili de önemli unsurları öne çıkarmaya çalışacağız. Gider gitmez ilk işim o olacak. 40-45 yıl evvel bile halı ve kilim işi Hakkari'nin olmazsa olmazıydı. Bal da o günkü baldı. Bunlar buranın meşhur ürünleriydi. Peyniriniz, sütünüz, yoğurdunuz, hayvancılığınız çok önemli. Hakkari'nin birçok olağanüstü işleri var. Halayınız, düğününüz, insanlığınız olmazsa olmazımızdır" ’diye konuştu.

Palandöken’den sonra Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğini Muharrem Tekin, ise kentin ekonomik sorunlarına değindi.

’Hakkari’de İran ve Irak'a açılan 3 sınır kapısı olduğuna dikkat çeken Tekin, "İran'a açılan Esendere sınır kapısı, Irak’a açılan Üzümlü sınır kapısı yine Irak’a açılan Derecik Umurlu Sınır Kapısı var. Esendere Gümrük Kapısı ağır kategorisinde olmasına rağmen Sayın Genel Başkanım sınır ticaret merkezi kapsamında ithalata ve ihracata açık. Dolasıyla çok fazla işlek bir kapı olduğunu söyleyemem. Diğer kapılarımız da Sayın Valimizi dediği gibi alt yapı eksikliğinde sadece şuan insan geçişine açık. Umurlu sınır kapımızda resmi olarak açık ama fili olarak halen kapalı durumda. Hakkâri Türkiye’nin çinko madeni bakımdan rezervlerin en fazla olduğu bir kentiz. Ama maalesef biz burada bu Çinko madenini buradan ham olarak çıkarıp, İran’a gönderiyoruz. Oradan işledikten sonra 50 kat fiyat farkı ile buradan geri alıyoruz. Bunun nedeni burada bir maden işletme tesisinin olmamasıdır. Böyle bir tesis veya bir fabrika kurulursan devlet kanlı veya devlet destekli ilimiz açısından çok ciddi bir ekonomik katkısı olacak. Ve istihdam açısında da büyük bir katkısı olacaktır" dedi. 

Hakkari Esnaf ve Sanatlarının sorun ve sıkıntılarına da değinen Tekin, kentte esnaf odaları birliğine bağlı 5 esnaf odası 3 şoförler odası ve 2 karma odaya kayıtlı 5 bine yakın esnaf ve sanatkâr olduğu bilgisini paylaştı.

Hakkari'nin ekonomik yapısının sadece kamu yatırımları ve memur maaşlarına dayalı olduğuna dikkat çeken Tekin, kentte 50'yi bulan zincir markettin varlığını eleştirdi. 

Zincir marketlerin esnafın nefesini tamamen tıkadığını savunan Tekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Genle Başkanım zincir marketler her mahallemizin her sokağına buradaki kuruluşlar tarafından bunlar ruhsatlandırılmış durumda. Bu durumda küçük sermayenin alın terinin, küçük sermayenin yerini bu acımasız rekabet ortamında büyük sermayeler yer aldı. Bizim defalarca girişimlerimiz oldu. En azından bundan sonra açılmaması yönünde girişimlerimiz oldu. Maalesef ki her gün yenileri açılıyor. Esnafımızın böyle bir sıkıntısı var‘’

Palandöken ve beraberindekiler Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Abdi Arslan’ı makamında ziyaret etti.

Heyet daha sonra Hakkari Evinde yemekte bir araya geldi. 

 Heyet kentte ayrılarak  Van’a hareket etti.

whatsapp-image-2022-09-19-at-20-14-27.jpeg

Image

whatsapp-image-2022-09-19-at-20-14-28.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum