Baydemir: Hollanda'ya kayyım mı atayacaksın?

Baydemir: Hollanda'ya kayyım mı atayacaksın?

Grup toplantısında konuşan Baydemir, Yıldırım'ın HDP'yi yuhalatmasına cevap verdi. Baydemir "Hiçbir siyasetçiyi hiçbir partiyi biz yuhlamayız" dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hollanda ile yaşanan diplomatik krize de değinen Baydemir, ‘Portakalın suçu yok’ dedi. 2015 yılında HDP’li bakan ve milletvekillerinin Cizre’ye girişine izin verilmediğini hatırlatan Baydemir, Hükümet’e ‘Hollanda belediyesine kayyım mu atayacaksınız’ diye sordu.

Baydemir’in konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

İÇERİDE DÜŞMANLIK YETMEDİ

 Öyle bir sathı mahalden geçiyoruz ki zulmü kaos üzerinden yaşatma gayesini görüyoruz. Emin olun Nemrutlar, Firavunlar, Saddamlar her devrin zalimleri olmuştur. Bugünkü AKP hükümetine baktığımızda, ürettiği yapay gündemlerle var oluyor adeta. Bundan birkaç yıl önce ‘tüm komşularla sıfır problem’ iddiasıyla yola çıkan AKP’nin sorun yaşamadığı neredeyse tek bir komşu kalmamıştır. 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin 4 tarafı ‘düşmanlar’la sarılı. Nasıl olur? Nasıl düşmanlarla çevrili olduğunu AKP hükümetinin politikalarına baktığımızda net bir şekilde görüyoruz. İçerideki düşmanlar yetmedi, Avrupa’yla kriz, kutuplaşma, düşmanlık yaratma çabasını en üst düzeyde görüyoruz.

KENDİ YASANI İHLAL EDİYORSUN

HDP bir ilke partisidir. Kimden gelirse gelsin fikir hürriyetinin, örgütlenme hakkının ortadan kaldırılmasına hayır diyoruz. Faşizme hayır diyoruz. Şu anda yaşanan tablo bir algı operasyonudur. Duyguları suistimal etme operasyonudur. Bu ülkenin bir yasası var, mevzuatı var. Bu yasa bana nasıl uygulanıyorsa, her yurttaşa o mevzuat nasıl uygulanıyorsa bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı da bu yasalara, mevzuata uymakla yükümlüdür. 2008 yılında yapılan bir değişiklikle denildi ki yurt dışında propaganda yapılamaz. Bu değişikliği yapan AKP hükümetinin kendisi, sen bakan olarak neden kendi koyduğun yasayı ihlal ediyorsun?

KAYYIM MI ATAYACAKSINIZ?

Bunlar mağduriyet edebiyatıyla referandum çalışması yürütüyorlar. Ve diyorlar ki, ‘bu saldırı başı örtülü bütün kadınlara yöneliktir, bu bir islamafobidir’ diyorlar. Allah’tan korkun, Rotterdam’ın belediye başkanı Fas asıllı bir Müslüman. 83 belediyeye kayyım atadınız, Hollanda’daki belediye başkanına da kayyum mu atayacaksınız?

SUÇ PORTAKALDA DEĞİL

 Rusya’yı hatırlayın. Önce uçağı ben düşürdüm yarışına girdiler. O dedi talimatı ben verdim, diğeri dedi emri ben verdim. Sonunda Demirtaş’a, “Sen niye Moskova’ya gittin, vatan haini” diyenler, Putin’in önünde el pençe divan durdular. Şimdi de karnabahara vize çıkmasının müjdesini veriyorlar. Büyük bir diplomatik atakla karnabahara vize almışlar. E domatesin suçu ne? Suç domateste değil, suç portakalda hiç değil, suç sizin aklınızda aklınızda…

HDP’Yİ YUHLATMAK KİMSENİN HAKKI DEĞİLDİR

 1 hafta önce de HDP’yi yuhluyor. 6 milyonu yuhluyor. Diyarbakır’ı, Van’ı, Adana’yı Antalya’yı yuhluyor. Hiçbir siyasetçiyi hiçbir partiyi biz yuhlamayız. Ama mahsuni şeriften bir dizeyi okumak isterim:

Uzaktan Yakından Yuh Çekme Bana
Sana Senin Gibi Baktım İse Yuh
Efendi Görünüp Bütün İnsana
Hak’kın Kullarını Yıktım İse Yuh

Yuh Yuh Soyanlara
Soyup Kaçıp Doyanlara
Memlekete Kıyanlara
Yiğitlere Kıyanlara
Yuh Nefsine Uyanlara Yuh

ŞER KOALİSYONU KURDUN

 Ne diyor Sayın Cumhurbaşkanı, “Koalisyon bu ülkeyi işlettirmiyor, geciktiriyor” diyor. Süphanallah! “Şirket mantığıyla yönetmek istiyorum” diyor. Şirketler kar amacıyla kurulur. Bir gün gelir kar etmezler, başına tasfiye memuru atanır. Tıpkı sizin Binali Yıldırım’ı Başbakan yaptığınız gibi. Sorun da şu; bir müddet sonra kendi yalanlarına kendileri inanıyor. Koalisyon kötüyse sen neden MHP ve Ergenekon’la şer koalisyonu kurmuşsun?

Bu ülke, bir cunta girişimiyle yüz yüze kaldık. O girişim hepimizin aydınlık geleceğine yönelmişti. Onu reddeden, bu Meclis’in ortak iradesini ortaya koyan bir bildiri yayımlandı. O bildiride İdris Baluken’in, Devlet Bahçeli’nin, Binali YIldırım’ın imzası var, tüm partilerin imzası var. İdris Baluken bugün cezaevindeyse bu bir darbedir, bu darbeyi önlemek için de getirmek istedikleri bu pakete HAYIR diyoruz.

Pêşiya me Newroz e. Newroz mizgînî ye. Bi berxwedana Newrozê, we tevan silav dikim.

hpdana.jpg

Kaynak:GazeteDuvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.