Başkan Akboğa'dan yurtdışı vergi artışı açıklaması

Başkan Akboğa'dan yurtdışı vergi artışı açıklaması

Yurtdışı çıkış harcının 1500 ila 3000 liraya çıkartılmasına yönelik tartışmalar sürerken, HESO Başkanı İsmail Akboğa söz konusu harcın 150 TL’den devam etmesini istedi.

 Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yurtdışı çıkış harcının150 TL’den 1500 ila 3000 liraya çıkarılacağına yönelik söylemlere tepkiler sürüyor. Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, özellikle sınır ticaretinin yoğun olduğu illerde ticaretle uğraşan kesimlerin olumsuz etkileneceği belirterek ücretin yükseltilmemesi çağrısında bulunmaya devam ediyor.  Hakkâri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa konuya ilişkin yazılı bir metin yayımlayarak yurtdışı çıkış harcı zammının yeni vergi paketinden çıkarılması talep etti. 

Akboğa açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemiz Avrupa ve Asya kıtaları arasında bulunan ve ekonomik olarak gelişmekte olan bir ülkedir. Mevcut sınırları ile birçok ülkenin sınır komşusu durumundadır. Bu sınır paylaşımlarından çeşitli ticari ve turizm ağırlıklı faydalar sağlanmaktadır. Bu sınır kapılarına yakın olan kentlerde sıradan vatandaş ve esnaflar da küçük çapta sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlamakta yahut gezi amaçlı kullanmaktadır. Bu durum bilhassa ülkenin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yoğunluk göstermektedir. Ülkemizde 7 coğrafik bölge yer almakta ve bu bölgelerin birbirine kıyasla ekonomik, sosyal, kültürel açılardan farklılıkları vardır. Söz konusu coğrafik bölgeler içerisinde gelişim ve olanaklar açısından en yoksun bölgeler ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olarak öne çıkmaktadır”.

“ÜLKEMİZİN DOĞUSU, BATISINA ORANLA EKONOMİK VE SOSYAL ALANLARDA GERİ KALMIŞTIR”

Türkiye’nin kuruluş yıllarından sanayi atılımlarının yapıldığı dönemlere kadar bölgeler arasında ekonomik farklılıkların daha az olduğunu hatırlatan Akboğa, “Sanayi alanındaki gelişmeler sonucunda ülkemizde Batı ve Doğu kavramları oldukça belirginleşmiştir. Batı gelişmişliği ve modernliği simgelerken, Doğu geri kalmışlığı ve köylülüğü ifade etmektedir. Hatta söz konusu kavramlar toplum nezdinde bu anlamlarıyla kullanılmaktadır. İnsanlar giyimden yemek yeme şekline, yemek türlerinden davranışlara kadar bu nitelemelere maruz kalmaktadırlar. Bunun ana sebebi bölgelerin ekonomik gelişme düzeyleri arasındaki uçurumdur. Zira ülkemizin doğusu, batısına oranla ekonomik ve sosyal alanlarda bariz bir şekilde geri kalmıştır. Bölgeler arsındaki uçurumun derinleşmesini engelleyen ve doğu kesimi vatandaşların ekonomik geçim kaynağı durumuna gelen sınır ticareti yöre halkları için büyük öneme sahiptir. Nitekim iş olanakları açısından vasat iki bölge olan Doğu ve Güneydoğu bölgeleri geçimlerini büyük ölçüde sınır ticareti üzerinden sağlamaktadır. Bunun yanında sınır ticareti yapanlar dışında bölge halkı da pek çok ürüne sınırlar sayesinde erişmektedir. Diğer yandan İran ve Irak ülkelerinde bulunan akrabalara yönelik ziyaretler, turistik amaçlı geziler de bölge insanlarının sosyal etkinlikler kapsamında bölgede yapabildiği sınırlı aktivitelerdir. Ayrıca ülkemize İran ve Irak’tan aktif şekilde gezi, alışveriş, ticari amaçlı insanlar gelip gitmektedir. Sınır komşularıyla gerçekleşen karşılıklı kazanç durumu iki bölge için var olan tek avantajdır” dedi.

 

“SINIR KAPILARININ VARLIĞI SAYESİNDE DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGELERİNDEKİ VATANDAŞLAR GEÇİNİYOR”

Akboğa, “Ülkemizde sanayi adımlarının sonuç vermeye başladığı 1950’li yıllardan bu yana dalgalı bir grafik izlemesine rağmen aktif şekilde devam eden bir iç göç gerçeği vardır. Söz konusu doğu ve güneydoğu bölgelerinde iş bulamayan ve geçim sıkıntısı yaşayan insanların ilk çözümü batı kanadına göç etme olmaktadır. Memleketlerinden geçici veya kalıcı şekilde ayrılmak zorunda kalan insanların haricinde yerleşik düzenini bozmak istemeyen vatandaşlar ise barınmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için sınır ticareti yaparak yaşamını sürdürmektedir. Doğu ve güneydoğu bölgelerinin en büyük kazanç ve turizm kapısı olan İran ve Irak sınır kapıları adeta iki bölge için bir can simidi görevi görmektedir. Ülkemizin son süreçlerde içine düştüğü ekonomik dar boğaz, bu bölgelerde fazlasıyla hissedilmekte, artan faiz oranları ve alım gücünde yaşanan düşüş bölge esnafları ve sivil halk üzerinde baskı yaratmaktadır. Geçim kaygısının en üst düzeylerde yaşandığı bu süreçlerde vatandaşlar çeşitli çözüm arayışlarına girmektedir” şeklinde konuştu.

 

“HARCIN 10 KAT ARTTIRILARAK 1500 TL ÇIKARILMASI BÖLGE HALKINA AĞIR BİR EKONOMİK BASKI DOĞURACAKTIR.”

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge vatandaşları sahip oldukları bölgesel dezavantajları ile mücadelede en çok sınır kapılarını kullanmaktadır. Yurtdışı vergi harcının 150 TL olması bu olanağı kullanmada kolaylık sağlamaktadır. Bu harcın 10 kat arttırılarak 1500 TL gibi bir meblağa çıkarılması bölge halkına yönelik ağır bir ekonomik baskı doğuracaktır. Bu tür bir gelişme iki bölge için hayat damarlarını kesmek anlamına gelmektedir. Yüzbinlerce insanın ekmek kapısı olan sınır ticaretinin yapılmasında büyük bir engel oluşturacaktır. Nitekim mevcut ekonomik şartların ve uygulanan tasarruf tedbirlerinin kazanç sağlama önünde yarattığı engellere rağmen insani yaşam koşullarını sürdürmek için çabalayan bölge halkı için harç ücretinin bu denli yükseltilmesi ağır sonuçlar doğuracaktır. Geçim kaygısı bir insan açısından baş edilmesi en zor durumlardan biridir. Sınırlara getirilecek 1500 TL harç ücreti var olan ticareti bitireceğinden toplumu ekonomik olarak büyük bir çıkmaza sürükleyecektir. Bu duruma çare olarak başvurulacak göç etme eylemi neticesinde zaten nüfus patlaması yaşayan metropol kentlerinde sorunlar meydana getirecektir. Diğer taraftan sınır kullanımının azalmasıyla bölgede ticaret yapamayan ve ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşamayan halkın içinde huzursuzluk yaşanacaktır. Başka bir açıdan yeni ürünler getirilemeyeceği için mevcut ürünler yüksek fiyatlara satılmaya başlanacaktır. Bu durumların ortaya çıkaracağı yoğun ekonomik bunalım birçok negatif sonuç çıkaracaktır”ifadelerine yer verdi.

“GEREKEN TEMEL YAŞAM KALİTESİ DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA SAĞLANAMAMAKTADIR

 Ayboğa, 85 milyon insanın aynı yaşam koşullarına sahip olmadığını belirterek, “Ülkemizde her vatandaşın minimum düzeyde bile olsa sahip olması gereken temel yaşam kalitesi Doğu ve Güneydoğuda sağlanamamaktadır. Bu bölgelerdeki insanlar mahrum oldukları birçok olanağa karşın, ülkedeki enflasyon ile mücadele kapsamında Sosyal devlet anlayışı gölgesine sığınarak devletten yardım beklemek yerine kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bölgesel tek avantaj olan sınır kapılarını kullanmaktadırlar. Bu sınırlar sayesinde gerçekleştirdiği küçük çapta ticaret ve geziler ile ülkede içine düşülen karamsar ekonomik tablodan az da olsa sıyrılmaktadır. Bu imkanın yurtdışı harç ücretinin yükseltilmesi sonucu ellerinden alınacağı bilinmelidir. Yüzyıllardır bu topraklarda sürdürülen yaşamın bu şekilde kilit altına alınması doğru bir uygulama değildir. Esnaflar ticaret yapamaz hale gelecek ve bölge insanı temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacaktır. Zaten zincir marketler ve online alışveriş olanakları bölgedeki küçük esnafın zorlukla kazanç elde etmesine neden olurken harç ücretine yapılan fahiş artış bu durumu daha da zorlaştıracaktır.

Hakkari ili Doğu bölgesinde İran ve Irakla olan sınır komşuluğu ile bilinmektedir. Hakkari’de yaşayan insanların en önemli geçim yolu sınır kapılarıdır. Yüzyıllardır bu şekilde yaşamlarını geçiren yüzbinlerce insan, içinde olduğumuz ekonomik zorluk sürecini bu kapılar vasıtasıyla daha ılımlı şartlarda geçirebilmektedir. Harç ücretinin arttırılması kent için en büyük geçim kaynağını yok etmek anlamına gelmektedir. Kent toplumu olarak yapılan zammın bizi çok büyük ve derin ekonomik çıkmazlara sürükleyeceğini bilmenizi istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge kentleri arasında en dezavantajlı kent olarak sınır ticareti dışında başka bir olanağımız yoktur. Çünkü Hakkari’nin tek bağlantısı olan Depin köprüsü dışında ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Ulaşımın dahi sınırlı olduğu kentimizde ekonomik olanaklar da yetersizdir. yukarıda belirtilen durum ve olasılıkların göz önüne alınarak oluşabilecek olumsuz sonuçların önüne geçmesi açısından söz konusu harç ücretinin 150 TL ücretle devam ettirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.