Baro seçimleri: 82 baro seçime gitti, 25 baro başkanı değişti

Baro seçimleri: 82 baro seçime gitti, 25 baro başkanı değişti

Genel kurulunu tamamlayan 82 barodan 25’inde baro başkanları değişti, 57 baro yönetimi ise güven tazeledi. Bir önceki seçimlerde 9 olan kadın baro başkan sayısı, bu seçimlerle birlikte 13’e yükseldi.

Baro seçimleri: 82 baro seçime gitti, 25 baro başkanı değişti  

Genel kurulunu tamamlayan 82 barodan 25’inde baro başkanları değişti, 57 baro yönetimi ise güven tazeledi. Bir önceki seçimlerde 9 olan kadın baro başkan sayısı, bu seçimlerle birlikte 13’e yükseldi. 

Türkiye’de ‘çoklu baro’ sisteminin yasalaşması sonrasında Ankara ve İstanbul’da kurulan 2 No’lu barolar ile birlikte sayıları 83’e yükselen il baroları, ekim ayı boyunca gerçekleştirdikleri olağan genel kurullar ile yeni yönetim kadrolarını ve baro başkanlarını belirledi.   

Avukatlık Kanunu’na göre 2 yılda bir ekim ayında yapılan baro seçimleri kapsamında şu ana kadar 82 baro olağan genel kurulunu yaparken, bu hafta sonu gerçekleşecek Amasya Barosu olağan genel kurulu ile birlikte baroların seçim süreci tamamlanacak.   

Hali hazırda seçim sürecini tamamlayan Ağrı, Ankara, Ankara 2 No’lu, Balıkesir, Bitlis, Bolu, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Muğla, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Tunceli ve Van olmak üzere 25 baroda başkanlar değişti.   

Dünyanın en büyük barosu olarak nitelenen İstanbul Barosu başta olmak üzere Ankara ve İzmir Barolarında kazanan gruplar aynı olsa da başkanlar değişti. İstanbul’da hafta sonu yapılan seçimlerde 144 yıl sonra ilk kez bir kadın başkan seçildi. Farklı gruplardan dokuz adayın yarıştığı seçimlerde Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu başkan adayı Filiz Saraç, oyların 7 bin 96’sını alarak yeni baro başkanı oldu.   

Çoklu baro yasasının hayata geçmesinin ardından başkentte kurulan Ankara 2 No'lu Baro ile birlikte aynı hafta genel kurula giden Ankara Barosu’nda başkanlığa 'Demokratik Sol Avukatlar Grubu'nun adayı Mustafa Köroğlu seçildi. Mevcut başkan Eyüphan Korkmaz’ın aday olmadığı seçimlere tek aday olarak giden Sabri Hafif de 2 No’lu baronun yeni başkanı oldu.   

İzmir Barosu’nda ise mevcut başkan Özkan Yücel’in aday olmadığı seçimlerde yeni baro başkanı üç rakibini de geride bırakan Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Sefa Yılmaz oldu.   

Çanakkale Barosu’nda ise Hande Keskin ile Soner Aydın yarıştı. Yapılan seçim sonucunda 2 yıl süreyle başkanlık yapacak isim Hande Keskin oldu. Edirne Barosu seçiminde ise mevcut başkan Tacettin Sivrikaya yerine Gökhan Karakoç başkan seçildi.   

Balıkesir seçimlerinde Keziban Kalcı’ya karşı yarışan Nadir Karakaşlı başkan olurken, Kırıkkale Barosu’nun Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık koltuğuna Oğuzhan Coskun’un rakibi Mutlu Korkmaz oturdu. Mevcut başkan Bahar Gültekin Candemir’in yeniden aday olmadığı Kocaeli Barosu seçimlerinde de Mehmet Gül başkan seçilirken, Kilis Barosu seçimlerinde Mehmet Taşçı, mevcut başkan Muammer Fazlıağaoğlu'ndan koltuğu devraldı.   

Bolu Barosu’nda yapılan seçimlerde de bir ilk yaşandı. Yapılan oylamada adaylardan Bengü Akşemsettinoğlu, Bolu Barosu’nun seçilmiş ilk kadın başkanı oldu.  

Konya Barosu seçimlerini Oktay Unkur, Elazığ Barosu seçimlerini Melih Efe, Muğla Barosu seçimlerini Levent Akgün, Kütahya Barosu seçimlerini Ekip İlkay Sunay, Şanlıurfa Barosu seçimlerini önceki dönem başkanlık yapan Abdullah Öncel, Tekirdağ Barosu seçimlerini Egemen Gürcün, Van Barosu seçimlerini Sinan Özaraz, Tunceli Barosu seçimlerini Fatma Kalsen, Tokat Barosu seçimlerini Volkan Bozkurt, Siirt Barosu seçimlerini Muhammed Alptekin, Bitlis Barosu seçimlerini Gülhan Bayram Sekmen, Iğdır Barosu seçimlerini Özgür Kurban Gül, Osmaniye Barosu seçimlerini Mehmet Karakoç kazandı.   

Bir önceki dönemde 9 olan kadın baro başkan sayısı, bu seçimlerle birlikte 13’e yükseldi. Bugüne kadar baro başkanlığı düzeyinde en yüksek kadın temsilinin yaşandığı barolar arasında Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Çanakkale, İstanbul, Ordu, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Tunceli ve Yalova bulunuyor.  

İstanbul Barosu seçimlerinde Filiz Saraç, Trabzon Barosu seçimlerinde Duygu Keleş Aydın, Samsun Barosu seçimlerinde Pınar Gürsel Yıldıran, Ordu Barosu seçimlerinde Sibel Torun, Sakarya Barosu seçimlerinde İlknur Ebiz Yıldız, Çanakkale Barosu seçimlerinde Hande Keskin, Bolu Barosu seçimlerinde Bengü Akşemsettinoğlu, Bilecik Barosu seçimlerinde Halime Kahraman, Bitlis Barosu seçimlerinde Gülhan Bayram Sekmen, Sinop Barosu seçimlerinde Funda Öztürk Altuntaş, Tunceli Barosu seçimlerinde Fatma Kalsen, Yalova Barosu seçimlerinde Elif Turnacı Çavuş ve Artvin Barosu seçimlerinde Ayla Varan seçildi.  

İstanbul Barosu’nda 144 yıl sonra ilk kadın baro başkanı seçilen Filiz Saraç’a göre kadın baro başkanları sayısının artması önemli ancak yeterli değil. Geçen dönemlere göre kadın baro başkanı sayısında yaşanan artışın her şeye rağmen umut verici olduğunu söyleyen Saraç, "Öte yandan İstanbul Baromuzun 144. yılında gerçekleştirdiğimiz genel kurulumuzda ilk kez bir kadın meslektaşımız divan başkanlığı yapmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken İstanbul Baromuzun ilk kadın baro başkanını seçerek verdiği mesaj da önemlidir" dedi.  

Baroların insan haklarına işlerlik kazandırmakla görevli bir meslek örgütü olduğuna vurgu yapan Saraç, şöyle konuştu: "İstanbul Barosu’nun tarihi, hak ihlali gördüğü yerde itiraz eden bir çizgidir. Öncelikle temel bir hak olan eşitlik ilkesini 144 yıldır kadın başkan olmamasını olağan karşılamadığımızı seçim sürecinde vurguladık. Öncelikle bunun karşılık bulduğunu düşünüyorum. Ancak, sadece kadın olduğum için değil, İstanbul Barosu’nda ve TBB’de yaptığım görevlerle ve Baro’da uzun yıllara dayalı emeğim ve tecrübeme dayalı bir talep olması da etkiliydi kanısındayım."  

Kadın baro başkanlarının sayısında yaşanan artışı, kadınların mücadeleci yapısına bağlayan Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran da sayının yetersizliğine vurgu yaptı. Temsilde eşitlik ilkesi gereği kadın baro başkanlarının en az yarı yarıya olması gerektiğini ifade eden Yıldıran, "Umarım önümüzdeki seçimlerde kadın baro başkanları kadın meslektaşlarımıza örnek oluyordur ve cesaret verebilir. Şu an baktığımızda 83 baro başkanı arasında 13’ünü kadınlar oluşturuyor. Henüz övünülecek bir sayıda değiliz" dedi.   

Yıldıran, kadın baro başkanlarının ağırlıklı olarak Karadeniz’de yoğunlaştığına da işaret ederek şunları söyledi:   

"Bu yoğunluğun da tesadüf olmadığını düşünüyorum. Ben de Samsun Barosu’nun 98 yıllık tarihindeki ilk kadın baro başkanı oldum. Bu büyük bir onur ve gurur aynı zamanda. Biz ülke genelindeki temsilde kadının yeri daha üst düzeyde olmalı diyerek eleştiriyoruz. Ama kendi meslek kuruluşlarımızda bunu yapamıyoruz. Bu eksikliği gidermemiz ve kadın meslektaşlarımıza ilham vermemiz gerekiyor."  

Yalova Barosu Başkanı Elif Turnacı Çavuş ise kadın baro başkanı sayısında yaşanan artışı olumlu bulsa da barolardaki kadın erkek nüfusundaki eşitsizliğe dikkat çekiyor.   

Kadın baro başkanı sayısının 13’e çıkmasının ‘yaşasın’ denilebilecek bir sevince tekabül etmediğine vurgu yapan Çavuş, "Hukukçular arasında aslında kadın erkek ayrımı olmaz; ancak kadınların istihdamdaki, barolardaki yerlerine baktığımızda toplumsal da bir sorun aynı zamanda. Bakıldığında sayının 13 olması sevindirici noktada olduğumuzu göstermiyor" diye konuştu.   

Kadın temsilinin artacağına yönelik geleceğe dair umutlarının büyüdüğünü ifade eden Çavuş, "Bir sonraki seçimlerde daha iyi bir noktada olmak için mücadeleye devam edeceğiz. Biz kadınlar olarak üstünlük, ayrımcılık arzusunda değiliz, yalnızca eşitlik istiyoruz. Yönetimde ne kadar çok erkek aday varsa kadın adayların da o kadar desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Genel kurullarını tamamlayan barolar: 

1) Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu (yeni) 

2) İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç (yeni)  

3) İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz (yeni) 

4) Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman  

5) Hakkari Barosu Başkanı Ergün Canan  

6) Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses  

7) Ağrı Barosu Başkanı Serdar Günakın (yeni) 

8) Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin (yeni) 

9) Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez 

10) Ankara 2 No’lu Barosu Başkanı Sabri Hafif (yeni) 

11) Balıkesir Barosu Başkanı Nadir Karakaşlı (yeni) 

12) Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren 

13) Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel (yeni)  

14) Düzce Barosu Başkanı Taner Çelik  

15) Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç (yeni) 

16) Bursa Barosu Başkanı Metin Öztosun  

17) Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir  

18) Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz  

19) Sivas Barosu Başkanı Fatih Sevim  

20) Kilis Barosu Başkanı Mehmet Taşçı (yeni) 

21) Muğla Barosu Başkanı Levent Akgün (yeni) 

22) Çankırı Barosu Başkanı Mustafa Deniz 

23) Kocaeli Barosu Başkanı Mehmet Gül (yeni) 

24) Kütahya Barosu Başkanı Edip İlkay Sunay (yeni) 

25) Tekirdağ Barosu Başkanı Egemen Gürcün (yeni)  

26) Tokat Barosu Başkanı Volkan Bozkurt (yeni)  

27) Osmaniye Barosu Başkanı Mehmet Karakoç (yeni)  

28) Konya Barosu Başkanı Oktay Unkur (yeni)  

29) Tunceli Barosu Başkanı Fatma Kalsen (yeni)  

30) Iğdır Barosu Başkanı Özgür Kurban Gül (yeni)  

31) Trabzon Barosu Başkanı Duygu Keleş Aydın 

32) Bolu Barosu Başkanı Bengü Akşemsettinoğlu (yeni ) 

33) Van Barosu Başkanı Sinan Özaraz (yeni)  

34) Çanakkale Barosu Başkanı Hande Keskin (yeni) 

35) Bilecik Barosu Başkanı Halime Kahraman  

36) Bitlis Barosu Başkanı Gülhan Bayram Sekmen (yeni) 

37) Yalova Barosu Başkanı Elif Turnacı Çavuş 

38) Elazığ Barosu Başkanı Melih Efe (yeni ) 

39) İstanbul 2 No’lu Barosu Yasin Şamlı  

40) Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona  

41) Kırıkkale Barosu Başkanı Mutlu Korkmaz (yeni) 

42) Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız  

43) Adıyaman Barosu Başkanı Bilal Doğan  

44) Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin  

45) Aksaray Barosu Başkanı Ferit Köse  

46) Ardahan Barosu Başkanı Murat Yolçu  

47) Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan  

48) Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin  

49) Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır  

50) Bayburt Barosu Başkanı Serkan Pekmezci 

51) Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü  

52) Burdur Barosu Başkanı Ramazan Gedik  

53) Çorum Barosu Başkanı Turan Kalıpçı   

54) Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer  

55) Erzincan Barosu Başkanı Adem Aktürk  

56) Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz  

57) Giresun Barosu Başkanı Soner Kandemir  

58) Gümüşhane Barosu Başkanı Metin Arslan  

59) Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın  

60) Isparta Barosu Başkanı Ünsal Çankaya  

61) Kahramanmaraş Barosu Başkanı Burak Gül  

62) Karabük Barosu Başkanı Emrah Köklü 

63) Kars Barosu Başkanı Fettah Çapkurt 

64) Kastamonu Barosu Başkanı Özgür Demir  

65) Kayseri Barosu Başkanı Ali Köse  

66) Karaman Barosu Başkanı Oktay Yılmaz  

67) Kırşehir Barosu Başkanı Onur Çanta  

68) Malatya Barosu Başkanı Onur Demez  

69) Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik  

70) Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik  

71) Niğde Barosu Başkanı Emin Alper Öztürk  

72) Ordu Barosu Başkanı Sibel Torun  

73) Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe  

74) Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Yıldız 

75) Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran  

76) Sinop Barosu Başkanı Funda Öztürk Altuntaş 

77) Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz  

78) Uşak Barosu Başkanı Emin Coşkun  

79) Zonguldak Barosu Başkanı Türker Kapkaç  

80) Yozgat Barosu Başkanı Muhsin Ayanoğlu  

81) Erzurum Barosu Talat Göğebakan  

82) Nevşehir Barosu Başkanı Murat Boz  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.