Baro Kadın Hakları Merkezinden "Jina Amini" açıklaması

Baro Kadın Hakları Merkezinden "Jina Amini" açıklaması

Hakkari Barosu Kadın Hakları Merkezi 'Jina Mahsa Amini'nin katledilmesine ilişkin basın açıklaması düzenledi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Hakkari Barosunun 10. Olağan Genel Kongresine geçilmeden önce cübbelerini giyen avukat kadınlar, İran'da "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül'de hayatını kaybeden Jîna Mahsa Amini için sahneye çıkarak Amini'nin öldürülmesini protesto etmek amacıyla "Jin Jiyan Azadî" sloganları atarak basın açıklaması yaptı.

 Cübbelerinin yakalarına katledilen Jina Mahsa Amininin fotoğrafını asan kadın avukatlar adına açıklama A.v Dılzêrîn Bulut Özdilek tarafından okundu.

Özdilek, ataerkil kurallara ve kadın kimliğine karşı uygulanan her baskıya karşı çıkan modern İran edebiyatının cesur kadın şairi Füruğ Ferruhzad’ın hemcinsleri bugün ilham veren bir direniş tarzıyla İran sokaklarını inlettiğini söyledi.

İran sokaklarının “Jin, Jîyan, Azadî!” sloganları ile Kürt ve İranlı kadınların öncülüğünde Siyasal İslamcı rejimin yarattığı karanlığa karşı büyük bir mücadele içinde olduğuna dikkat çeken Özdilek, şu ifadeleri kullandı.

"Kadınlar, Füruğ’un dediği gibi karanlığın esintisini duyup, o karanlığı parçalayan yağmur damlaları gibi, özenle sahiplendikleri saçlarını feda ederek mücadele ediyorlar. Saçın, kadın kimliği ile bir olduğu görkemli bir direniş bu… Bu direnişin başlama sebebi ise  İran ahlak polisinin 13 Eylül’de Tahran’da saçını ‘kapatma’ şeklinin “İslami kriterlere uygun olmadığı” gerekçesiyle 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini’yi darp edip, onun ölümüne neden olmalarıdır. Mahsa’nın yaşamını yitirmesinden sonra başta Kürtler olmak üzere, İranlı kadınlar infiale kapılıp sokaklarda etkili protestolar gerçekleştirmeye başladılar. Bu protestolarda kadınlar saçlarını kesiyor ve sokağa akıyorlar.  Kürt kadınlarının, Ortadoğu’nun ortasında dünyaya etik ve estetik direnişini duyurmasıyla devam eden bu protestolar, hala devam etmektedir. İran’daki kadın direnişi şu an tüm dünyada destek gören siyasi bir talebe dönüştü. Dünyanın her yerinden ve her kesimden kadınların, saçlarını keserek verdikleri destek mesajlarıyla da Molla erkek rejiminin kadın direnişi ile krize sürüklenmesinin mümkünatını tüm dünya görebiliyor. Bedenlerini, emeklerini, saçlarını özgürlüğe armağan eden kadınlar var!  Var olsunlar…  Şu an İran’ın muhtelif yerlerinde sesimizi duyan, gözleri ve kulakları sesimize hasret olan bütün Kürt ve İranlı kız kardeşlerimize sesimizi katıyoruz: Jin, jîyan, azadî! Bizler Hakkari barosuna kayıtlı kadın avukatlar olarak Katledilen jina mahsa amini şahsında iranlı kadınların baskıcı rejim politikalarına karşı özgürlük mücadelesini ve özgürlük arayışında direnirken öldürülen tüm kadınların mücadelesini saygıyla selamlıyor , bu mücadeleyi yaşatma sözü veriyor ve direnişi selamlıyoruz. Mücadeleniz, mücadelemizdir. Öfkeniz, öfkemizdir!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum