Bakan Kaya'dan çocuk istismarına 'mahremiyet eğitimi' önerisi

Bakan Kaya'dan çocuk istismarına 'mahremiyet eğitimi' önerisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, istismar yasalarının yeterli olduğunu söyledi. Kaya, çocuk istismarına karşı çocuklara 'mahremiyet' eğitimi vereceklerini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk istismarını çocuklara ‘mahremiyet' eğitimi vererek çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye'deki yasaların yeterli olduğunu savunan Kaya, uygulamada eksiklikler olduğunu söyleyerek çocuklara mahremiyet eğitimi vermeyi planladıklarını, böylece çocukların kendilerini koruyabileceğini savundu.

Kaya, CNN Türk'te katıldığı programda çocuklara yönelik istismarın önlenmesi konusunda bir projeden bahsetti. Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Kaya, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda açıklamalarda bulundu.

‘YASALARDA SORUN YOK'

Kadına yönelik şiddeti ve çocuklara yönelik cinsel suçları önleme konusunda Türkiye'de yürürlükte olan yasaların Avrupa ülkeleri ortalamasından daha iyi olduğunu kaydeden Kaya, uygulamada sorunlar yaşandığını ileri sürdü. Hakim, savcı, kolluk kuvvetlerinin yasalara uygun davranmadığını söyleyen Kaya'nın önerisi ise 'eğitim' oldu.

'ÇOCUK BEDENİNİ KORUMAYI ÖĞRENECEK'

Bu konuda da yürürlükteki yasaların AB ortalamalarının üzerinde olduğunu savunan Kaya, "Ama hukuki yaptırımla bunun üstesinden gelemiyoruz maalesef. Farkındalık oluşturacağız, çocuklarımızı koruyacağız ve eğitim vereceğiz" dedi.

Çocuklara ‘mahremiyet eğitimi' verileceğini açıklayan Kaya, mahremiyet eğitimin müfredata girmesi için çalıştıklarını söyledi: "Çocuklar kendisini korumayı öğrenecek, çünkü biliyorsunuz artık kız çocuğuna da erkek çocuğuna da taciz olaylarını sıklıkla duyuyoruz. Çocuk kendi bedenini korumayı öğrenecek, bir yabancıya bedenini dokundurmayacak, onun izni olmadan bedenine dokunmasına izin vermeyecek. Bununla ilgili çalışıyoruz. Bunun yolu eğitimden geçer."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.