AYM'den Tuğluk hakkında tedbir kararı: Tahliye yok

AYM'den Tuğluk hakkında tedbir kararı: Tahliye yok

Aysel Tuğluk’un infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesi yönündeki başvuruyu karara bağlayan AYM, Tuğluk’un tahliyesinin reddine ve hakkında tedbir kararı uygulanmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan Demans hastası eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkında, tedbir kararı uygulanarak infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesine yönelik başvuruya dair ara kararını kurdu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre AYM, kurduğu ara kararda, Tuğluk’un cezasının infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesine yönelik tedbir talebinin reddi yönünde hüküm kurdu.

Tedbir kararı uygulanmasına da hükmeden AYM, kararında şu ifadelere yer verdi: "Başvurucunun yaşamının, maddi ve manevi bütünlüğünün korunması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik tedbir kararı verilmesine, tedbir kararı kapsamında başvurucunun tedavisine devam edilmesinin yanı sıra, nöroloji ve psikiyatri polikliniklerinde düzenli bir şekilde muayenesinin sağlanmasına, hastalığının seyri ve ilerleme durumuna göre belirli aralıklarla cezasının infazının ertelenmesi ve tahliyesinin gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesine, başvurucunun halen Kocaeli 1 Nolu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulduğu gözetilerek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının Anayasa Mahkemesini süreç hakkında gecikmeksizin bilgilendirmesine.” 

AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA: ÖLÜMLERE SEYİRCİ KALINIYOR

Aysel Tuğluk'un avukatları Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle: 

"Müvekkilimiz Sayın Aysel Tuğluk ile ilgili olarak yapmış olduğumuz ihtiyati tedbir talepli başvurumuzda Anayasa Mahkemesi’nin bugün açıkladığı karara dair açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

Kararda da belirtildiği üzere Sayın Aysel Tuğluk, iki yılı aşkın süredir demans hastalığıyla mücadele etmektedir. Hastalığın ilk teşhisinin konulduğu Seka Devlet Hastanesinin ilk raporlarından bugüne, her yeni durum, belge, tıbbi raporlar ve mütalaalarla birlikte her defasında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na infaz ertelemesi için yaptığımız başvurulara ya uzun bir süre yanıt verilmemiş ya da ATK raporları gerekçe gösterilerek taleplerimiz reddedilmiştir. Oysaki Sayın Tuğluk’un tek başına hayatını idame ettiremediğini gösteren çok sayıda özel bakım reçeteleri, TİHV ve İstanbul Tıp Fakültesi bilimsel mütalaaları, Cezaevi Hükümlü Değerlendirme Dışı Bırakma Kararları gibi çok sayıda belgeler ATK tarafından göz ardı edilerek, birbiriyle son derece ciddi çelişkiler barındıran raporlar hazırlanmakta ve Tuğluk’un infaz ertelenmesi için taleplerimiz sürekli reddedilmektedir. Demans hastalığının kronik ilerleyici hastalık olduğunu dikkate aldığımızda, bundan 1.5 sene önce “cezaevinde tek başına yaşamımı idame ettiremeyeceğini” belirten Kocaeli Tıp Fakültesi adli tıp kurulunun raporundan bugüne hastalığın daha da ağırlaştığı, üzeri örtülemez bir gerçekliktir.

Son olarak, AYM’nin bugün açıklamış olduğu kararda, “…Adli Tıp Kurumunun ilgili ihtisas ve üst ihtisas kurullarının başvurucu hakkındaki tıbbi belge ve kayıtları inceleyerek yaptıkları değerlendirmelerde, tutarlı olarak, başvurucunun yaşamını yalnız idame ettirebileceği ve hastalığı nedeniyle infaz ertelemesi gerekmediği belirtilmiştir” denilerek infaz ertelenmesi ve tahliye taleplerimiz reddedilmiştir.

Ancak aynı kararda, “…Buna karşılık başvurucu hakkında düzenlenen tıbbi raporlar bir bütün halinde incelendiğinde başvurucunun maruz kaldığı nörolojik rahatsızlığın zamanla ilerleyebileceği ve devam eden süreçte bir başkasının yardımı olmadan zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz ve dolayısıyla ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez bir duruma gelebileceği ihtimali gözden uzak tutulmamalıdır” denilerek çelişkili bir ifadeyle sağlık hakkına dair tedbir kararı verilmiştir. Kararda, “Tedbir kararı kapsamında başvurucunun tedavisine devam edilmesinin yanı sıra, nöroloji ve psikiyatri polikliniklerinde düzenli bir şekilde muayenesinin sağlanmasına, hastalığının seyri ve ilerleme durumuna göre belirli aralıklarla cezasının infazının ertelenmesi ve tahliyesinin gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesine” şeklinde tedbir talebimizin reddine dair değerlendirmesinin tam zıddı bir ifade de yer almaktadır. Öyle anlaşılıyor ki AYM, önüne sunulan dosyada Sayın Tuğluk’un sağlık durumunun geldiği aşamayı gösteren çok sayıda belgeyi göz ardı edemeyerek gitgide daha ağır bir tabloya sahip olacağının ve tek başına hayatını sürdüremez duruma geleceğinin itirafını yaparken, insan hakları mekanizmalarının köklü içtihadının zorunlu kıldığı kararı ise vermekten imtina etmiştir. AYM, kararda Tuğluk’un toplam 99 defa muayene edildiğini tespit ederken, ilgili süreci tekrar Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı ile ATK ‘ya teslim etmiştir!

Oysaki AİHM’in Gülay Çetin /Türkiye kararından da görüleceği üzere, ATK’nın konuyla ilgili tek uzman kurul olarak görülmesi hatalı bir yaklaşımdır ve sonuç açacağı durumlar işkence ve kötü muamele uygulamalarıdır. Kaldı ki ATK’nın on yıllardır politik hasta mahpuslarla ilgili verdiği hukuka, bilime ve etiğe aykırı raporlar sebebiyle yol açtığı ölümlerle ilgili bir sicili vardır ve maalesef bu sicil, ölümlere seyirci kalmak şeklinde özetlenebilir.

AYM kararı sebebiyle kararın muhatabı olan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bir kez daha başvuru yaparak, Sayın Tuğluk’un infaz ertelenmesini ve ivedilikle tahliyesini bir kez daha talep edeceğimizi belirtiriz. Buna bağlı olarak Tuğluk, önümüzdeki günlerde tekrar ATK muayenelerinden geçirilecek ve bir kez daha “cezaevinde tek başına hayatını idame edip edemediğine dair” bir değerlendirme yapılacaktır. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, beklentimiz, bilimin, hukukun, vicdanın gerektirdiği objektiflikte bir rapor hazırlanmasıdır. Unutmayalım ki, hukuk ve tarih önünde, altına imza attığımız her metinden sadece ve sadece kendimiz sorumluyuz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.