AYM'den önemli karar

AYM'den önemli karar

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bakanlığa atananların görev süresinde emeklilik ve yaşlılık aylığı alabilmelerine yönelik Cumhurbaşkanı kararnamelerinin ilgili hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını yayımladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, CHP'li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç ve 137 milletvekilinin 2019 yılında yaptığı başvuruyu değerlendiren AYM, Cumhurbaşkanlığının 503. ve 504. sayılı kararnamelerinde Cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bakanlığa atananların emeklilik ve yaşlılık aylıklarının kesilmeyeceğine, bu aylıklara hak kazananlara talep etmeleri halinde mevcut görevleriyle ilişikleri kesilmeden emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanacağına yönelik hükümleri Anayasa'ya aykırı buldu.

AYM, söz konusu düzenlemelerin, Anayasa'da yer alan mülkiyet hakkına ilişkin düzenleme içerdiğinden, Anayasa'nın 104. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenemeyecek yasak alanda kaldığı yönünde görüş bildirdi.

Yüksek mahkeme gerekçeli kararında, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle getirilen kuralın konu bakımından yetki yönünden Anayasa'nın ilgili maddesine aykırı görülerek iptal edildiği için içerik yönünden incelenmediğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi kararın bugün itibarıyla 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.