Adem Geveri, Yüksekovalı öğrencilerin taleplerini Bakan'a sordu

Adem Geveri, Yüksekovalı öğrencilerin taleplerini Bakan'a sordu

HDP Van Milletvekili Adem Geveri, Yüksekovalı YGS ve LYS adaylarının "Sınavlar Yüksekova'da yapılasın" talebini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu.

 12 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi Yüksekovalı öğrenciler Yüksekova Haber aracılığıyla sınavların artık Yüksekova'da yapılması gerektiğini belirterek yetkililerden yardım istemişti.

Konuyla ilgili bir soru önergesi hazırlayan HDP Van Milletvekili Adem Geveri, söz konusu talepleri Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a sordu. Geveri, özellikle binlerce öğrencinin sınavdan bir gün önce gitmek zorunda kaldığı il merkezinde yaşadıkları barınma sıkıntıları ve ortam değişikliğinden kaynaklı adaptasyon ve yoğunlaşamama sorunu nedeniyle öğrencilerin ve ailelerinin bu yönlü talepleri bulunduğunu hatırlatarak Yüksekova ilçesi ile ilgili talebin karşılanmasının elzem olduğunu ifade etti.

Geveri, Bakan Yılmaz'a şu soruları sordu:

- Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının (YGS) yapılacağı sınav merkezlerinin tespiti ile ilgili herhangi bir düzenleme mevcut mudur?  Mevcut ise bu düzenlemenin kriterleri nelerdir?

- Bu kriterler içerisinde, sınav merkezinde bulunması gereken öğrenci sayısı mevcut mudur? Mevcut ise bu sayı kaçtır?

- Sınav merkezi olmayan bir yerleşim yerinin sınav merkezi olabilmesi için izlenen yasal prosedür nedir?

- Hakkâri il merkezi dışında Yüksekova ilçesinin de bir sınav merkezi olarak kabul edilmesinin önünde herhangi bir yasal engel var mıdır?

- ÖSYM takvimine göre 12 Mart 2017’de yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının (YGS) sınav merkezlerinden bir tanesi olarak gelen talepler doğrultusunda Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yapılması yönünde bir çalışmanız var mıdır? Yok ise, tarafınızdan bu yönde bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?

- İkamet ettiği yerleşim yeri sınav merkezi olmadığından dolayı, çevre ilçelerden Hakkâri il merkezinde sınava girmek zorunda kalan öğrenci sayısı kaçtır?

- Sınavlara girmek için il merkezine dışarıdan gelen öğrencilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için bir çalışma yürütmeyi düşünüyor musunuz?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.