ABD ve AB'den referandum sonuçlarına mesafeli yaklaşım

ABD ve AB'den referandum sonuçlarına mesafeli yaklaşım

Avrupa Birliği ve ABD'den yapılan ilk açıklamada, referandum sonuçları için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından hazırlanacak raporun bekleneceği duyuruldu.

Avrupa Birliği ve ABD, referandum sonuçlarını tanımak için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporunu bekleme kararı aldı. Anayasa değişikliklerinin uygulanmasını öne çıkaran AB, geniş uzlaşı çağrısı yaptı.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn imzasını taşıyan ortak açıklamada, referandum sonuçlarının not edildiği belirtilerek, “AGİT Uluslararası Gözlem Misyonu’nun, kural dışılık iddialarına ilişkin olanlarla da ilgili olan, değerlendirmesini bekliyoruz” denildi.

Değişikliklerin ve özellikle de pratikteki uygulamalarının, “Türkiye’nin, AB adayı ve Avrupa Konseyi (AK) üyesi olmaktan kaynaklanan yükümlülükleri ışığında değerlendirileceği” ifadesi, açıklamanın önemli vurguları arasında yer aldı. Referandumla ilgili gelen bazı yorumlar şu şekilde:

‘OYLAR YAKIN, SONUÇ DİKKATLİ DEĞERLENDİRİLMELİ’

Hürriyet’te yer alan habere göre, Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise ‘Evet’ ve ‘Hayır’ oylarının yakınlığına dikkat çekerek, Türk hükümetine bundan sonraki adımlarını “dikkatli şekilde değerlendirmesi gerektiği” mesajını verdi. Jagland, yazılı açıklamasında, “Yakın sonuçlar ışığında Türk liderliği bundan sonraki adımlarını dikkatli şekilde değerlendirmelidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde kutsal kabul edilen hukukun üstünlüğüne uygun olarak yargının bağımsızlığının güvence altına alınması son derece önemlidir” ifadelerine yer verildi. Jagland, AK’nin tam üyesi olan Türkiye’yi bu süreçte desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

‘EN GENİŞ KONSENSÜS ARANMALI’

Avrupa Birliği Komisyonu da Türkiye’yi, AK’nin endişe ve tavsiyelerinin üzerine eğilmeye teşvik eden AB, referandum sonuçlarının yakınlığına ve anayasa değişikliklerinin geniş kapsamlı sonuçlarına dikkat çekerek Türk yetkililere, “mümkün olan en geniş ulusal konsensüsü arama” çağrısı yaptı. Avrupa Komisyonu, referandumdaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili uluslararası gözlemcilerin raporunu da beklediğini kaydetti.

‘PAKET AYNEN UYGULANIRSA AB ASKIYA ALIR’

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) daha önce aldığı ve “üyeleri tarafından yapılacak açıklamaları AP’nin kurumsal görüşünü yansıtmayacağı” yönündeki kararına rağmen açıklama yapan AP Türkiye raportörü Kati Piri “Türkiye’deki demokratlar için üzücü bir gün” diyerek “Paket değiştirilmeden uygulanırsa, AB ile müzakerelerin resmen askıya alınmasına yol açar” yorumunda bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel “Anlaşılan yakın bir sonuç olacak. Sonuç her ne olursa olsun, soğukkanlılığımızı korumalı ve temkinli hareket etmeliyiz. Bu denli kıran kırana geçen bir seçim mücadelesinin Almanya’da da sona ermiş olması memnuniyet verici” dedi.

‘BÖLÜNMÜŞ BİR ÜLKE, KESİNLİKLE İYİ DEĞİL’

Eski İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt: Twitter’dan sonuçları değerlendiren Bildt, “Sonuç beklendiğinden yakın oldu. Sonuca itiraz edilecektir. Derinden bölünmüş bir ülke. Kesinlikle iyi değil” diye yazdı.

ABD: AGİT RAPORUNA KADAR YORUM YOK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunun sonucunu takip ettiklerini, sonuçların doğrulanması ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporunu tamamlamasına kadar yorum yapmayacaklarını açıkladı. Bakanlığın bir sözcüsünün Amerika’nın Sesi’ne e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki referandum oylamasının neticesini takip ediyoruz. Sonuçlar doğrulanana ve AGİT’in ilk bulgularına ilişkin raporu yayınlanana kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.