10 binler 1 Mayıs'ı kutlamak için Bakırköy'de

10 binler 1 Mayıs'ı kutlamak için Bakırköy'de

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs tüm Türkiye'de kutlandı.

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs tüm Türkiye'de kutlandı. Tüm yurtta işçi ve emekçiler 'güvenli çalışma ve 8 saatlik iş günü' talepleriyle 1 Mayıs alanlarını doldurdular. 1 Mayıs'a katılan işçi ve emekçiler 'Kıdem tazminatlarının fona devredilmesine ve özelleştirmelere karşı olduklarını' açıkladı. Sendikaların hedefinde ise ihraçlar ve KHK'lar vardı. İstanbul'da kutlamaların adresi Bakırköy Meydanı oldu. 10 binler Bakırköy Meydanı'na akın etti. Taksim'e yaşanan gözaltıların dışında 1 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlandı.


Tüm Dünyada kutlanan İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs için İstanbul’da adres Bakırköy Özgürlük Meydanı oldu. Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin çağrısı ile 1 Mayıs’ı kutlamak için 10 binler Bakırköy’e doğru yürüyor. Kortejlerde buluşan işçi ve emekçiler yürüyüş sırasında renkli görüntüler oluşturdu.

İşçiler ve emekçiler 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı’nda kutlama yapmak istemiş ancak İstanbul Valiliği ‘güvenlik’ gerekçesiyle Taksim’i kutlamalara yasaklamıştı.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ BAKIRKÖY’DE BİR ARADA

Bakırköy miting için İncirli’de toplanan emek ve demokrasi güçleri yürüyüşe geçti. Kortejde KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TTB Başkanı Raşit Tükel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu da bulunuyor.

ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ’

Türkiye Gazeteciler Sendikası da 1 Mayıs’ta Bakırköy’deki kutlamalara katıldı. Tutulu meslektaşlarının bırakılmasını isteyen gazeteciler ‘Gazetecilik suç değildir’ dedi.

basin.jpg

‘HAYIR’IN İRADESİNİ ETE KEMİĞE BÜRÜYORUZ’

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: Tabii ki emeğin özgürlüğü halkların özgürlüğü ile aynı sürecin iki yönü. Emeğin özgürlüğü için mücadele etmeyen bir HDP demokrasi için de etmez. Taksim engellenmiş durumda ama ‘hayırın’ yarattığı hareketle burada olmak Taksim’deki barikatın arkasına yaslanmak kadar önemli. Burada sendikaların kararı doğrultusunda hayırın iradesini ete kemiğe emeğe bürüyoruz. İnsanlar her şeye rağmen çocuklarıyla burada.

TARAFTAR GRUPLARI BAKIRKÖY’DE

Taraftar grupları Fenerbahçe Sol Açık ve Çarşı 1 Mayıs kutlamaları içim Bakırköy’e geldi. 

 

 

Kaynak:GazeteDuvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.