Hakkari'de avukatlar günü müzik dinletisi ile kutlandı

Hakkari'de avukatlar günü müzik dinletisi ile kutlandı

Hakkâri Baro Başkanlığı 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir program düzenlendi. Sanatçı Mikail Aslan’ın sahne aldığı programda avukatlar gönüllerince eğlendi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Otel Şenler’de düzenlenen programa, Hakkari eski Belediye Başkanı Avukat Hüseyin Ümit, Hakkâri Barosu Başkanı Av. Ergün Canan, avukatlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Hakkâri Barosu Başkanı Av. Ergün Canan, Kocaeli’nde icra mahallinde görevi başında öldürülen 26 yaşındaki Avukat Ersin Arslan’ı, 2015’te Diyarbakır’da katledilen Avukat Tahir Elçi’yi, Avukat Ebru Timtik’i, Manisa’da intihar eden Avukat Muhammed Halil Yavuz’u ve andı.

İnsanlığın Covid-19 pandemisi sebebiyle büyük bir tehlike altında olduğunu ve ülke olarak, hep birlikte zorlu bir dönemden geçildiğini belirten Canan, yargı camiası ve avukatlara sağlıklı günler diledi.  

Canan açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Avukatların bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemi içerisinde, herkesin kanun önünde eşit olduğu, adil yargılanma ve savunma hakkının teminat altına alındığı, en temel hak olan yaşam hakkının korunduğu, hukuki eşitlik ilkesinin gözetildiği, her yönüyle tam, eksiksiz ve ideal bir hukuk devletinin korunması sorumluluğu ve sürdürülmesi bilinci içerisindeyiz.

Bu durum, biz Avukatlara Anayasada ve kanunlarda yer bulduğu üzere yükümlülüklerimizi hatırlatmaktadır. Avukatların ülkenin hukuk devleti niteliklerini sürdürmek, temel hak ve hürriyetleri korumak, hukuk düzeninin devamı için çaba göstermek gibi görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle temel hak ve hürriyetleri koruma görevi içinde olanlara bu sorumluluklarını hatırlatma yükümlülüğümüz vardır.

Bu çerçevede ifade etmeliyim ki, “Hukuk Devleti ilkesi” ve “Anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü” konuları anayasal güvence altına alınmıştır. Bu güvence kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir diye ayırmadan kimliği ne olursa olsun herkes için eşit derecede geçerlidir. Dolayısıyla, sağduyulu bir toplumsal düzen için hukuku egemen kılmanın gerekliliği ortadadır. Bu da Anayasa’ya bağlı kalarak, vicdanlara sığan ve eşit temeldeki bir hukuki düzenin varlığı ile mümkündür. Bu düzen, siyasi amaçların yargıya yansımadığı, yasama, yürütme ve yargının birbirlerini kontrol ettiği ve birbirlerini denetleyebildikleri bir anlayışla ancak hayata geçirilebilir.

Biliyoruz ki, yükümüz ağır. Mesleğimizi çok zor şartlarda görevimize uygun şekilde sürdürmekteyiz. Çünkü biz Avukatlar, daima hukukun yolunda, adaletin peşindeyiz; hukuk güvenliğinin koruyucusu ve kollayıcısıyız.

Hukukun rehberliğinde; bağımsız, tarafsız, eşit ve adil bir hukuk sisteminin yerleşmesi için çalışmaya devam edeceğimize olan kararlılığımızı dün ifade ettiğim gibi, bugün bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Adaletin peşinde ve hukuk güvenliğinin koruyucusu çabası içinde olan siz kıymetli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü en samimi duygularımla kutluyorum. Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam diliyorum.”

Canan konuşmasının sonunda davetine icabet etmeyen yargı mensuplarını eleştirdi.

Yemek ikram edilen Avukatlar Günü programı Sanatçı Mikail Aslan'ın verdiği müzik dinletisi ile geç saatlere kadar devam etti.  

07-069.jpg02-184.jpg03-149.jpg

04-130.jpg

05-104.jpg06-067.jpg08-051.jpg09-035.jpg

10-197.jpg11-147.jpg12-110.jpg13-084.jpg
14-059.jpg15-038.jpg16-030.jpg17-034.jpg

18-018.jpg19-019.jpg20-025.jpg21-023.jpg

22-016.jpg23-010.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum