Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

SIKIŞINCA İMAM 

İmam: topluma önder,lider…İmam; yol açan, yol gösteren demektir. İmam ilkin bireydir, beşerdir. Biz her kul gibi hata yapma, nefsine yenilme gibi lüksü yoktur. Lakin açıktır. Dolayısıyla imam üzerinde Müslümanlara, Müslümanların inancı İslam’a, İslami değerleri fırsat bilip saldırmak insan olana yakışmaz. İnsan olmayana zaten söz yoktur.

İmamları Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in varisleri biliriz. Hak yolu yaşamaları, yaşantılarıyla yaşatmaları, bizlere yılmadan, usanmadan, bıkmadan anlatmaları İslam’ı yaşatmanın elzemlerindendir…

İmam sadece ezan okumak, namaz kıldırmakla sorumluluktan kurtulamaz. Bunların ötesine çıkmalı, topluma sözü geçen hükümdarların, padişahların, yöneticilerin danıştıkları tek mevki makam olmalıdır. Doğru - yanlış, hak– batıl toplum olarak onlarda görmeli ve duymalıyız. İmam ömrünü ilimle yoğurmuş, benliğini İslam’aadamış, İslam’ın paklığıyla paklanmış, güzellikleriyle yıkanmış İslam değerleriyle kıymetlenmiş birer birey, birer yol yürüyenlerdir.

Efendim imamlar suçluda biz pak mıyız?

İmanımızın zayıflığından olsa gerek imamlarla alay eden, o yüce makamı küçük düşürücü, rencide edici, âleme soğutucu gösteren ne kadar film, reklam, haber, duyum varsa kahkahalarla, bilinçsiz ve şuursuzca eğlenerek dilden dile anlata anlata yayan bizler de suçsuz değiliz.

Ama sıkışınca imam imdat!

Kız isteyince imamı öne süreriz, hayır dualarla istendikten sonra unuturuz onu ve davamızı, sonrası herşey nefsimizce hayatımıza devam ederiz. Düğün gecesi misafirler, cergebezler tüm isyanlar bittikten sonra tak jeton düşer. Efendim“imam nikâhı olmadan bunlar bir olamazlar” deyip imam aranmaya başlanılır. Başlanılır ama orta da bir şey yok! Yıllardır, aylardır gece gündüz nikâh masası için antrenman yapan, EVET - HAYIR sözcüğünü ezberleyen, ilkin kim ayağa basarsa evde onun sözü geçer benzeri saçmalıklarıtıkır tıkır kazarız beynimize, sıra helali için imam ve şahitler huzurundakelime-i şahadete gelincebaşlar tıkanmalar, öksürmeler, mahcupluklar... 
Sadece nikâh veya benzeri konular mı? Cami de halı değişir imam alsın, musluk kırılır imam yapsın, boyanır imam tamamlasın, cam kırılır, kazan arza yapar, soba kurulur, odun taşınır… Sanki cami, medrese ilim dergâhları imama tapulu başka bir diyara atandığı vakit beraberinde götürecek? O imamsa, iman ehliyse, biz neyiz, ehli Müslüman değil miyiz? Bu mabetlerinde üzerimizde hakkı, hukuku yok mu? Hiç kendimize sorduk mu? Sorguya çektik mi???
Toplumun tüm yarasına merhem olma gayretinde, azminde, koşuşturmasında; mesleğinin hakkını veren okuduğunu yaşayan imamlarımıza sahip çıkalım. Sağdan soldan bilmeden bilinmeden her kırıcı, yıkıcı, dağıtıcı söz ve eylemlerden uzak duralım. Ha meyve veren ağaç taşlanır diyorsak! Taşımızı da vicdani atalım. Beş parmağın etki ve tepki gücü bir değildir.

İman ehli imamlarımızın toplumda eski değeri, kıymeti bulmaları yüceler yücesi Rabbimizden duamızdır…

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
4 Yorum