Abdurrahman Aşkan

Abdurrahman Aşkan

Orman yangınları ve Hakkari

Kurban Bayramın arefesinde tüm telefon operatörlerine Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından gönderilen “Yeşile hasretimiz biterken, özenimiz bitmesin. Ormanlar nefesimiz. Yeşil vatanı koruyalım, kollayalım”. Mesajıyla daha sevincimiz devam ederken; ülkemizin değişik noktalarında cereyan eden orman yangınlarıyla bütün bir ülke olarak ciğerimiz yanmıyor. İnsanlığımız ölüyor. Çünkü insanlık öldükten sonra ciğer yansa ne yazar, yanmasa ne yazar? Ha Marmaris’te, Hatay’da, Kütahya’da yanmışız; ha Hakkâri’de kırılmış, kesilmiş, devrilmiş, kurutulmuşuz…

"Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." Hadisi şerifiyle bizlere önder ve örnek olan Peygamber efendimizin asırlar önce ümmetine uyarısıdır. Yeşili kurumak, yeni yeşil alanlarını oluşturmak bu ülkede yaşayan her bir yurttaşın, bu topraklarda nefes alan her bir vatandaşın sorunudur, sorumluluğudur.

Bu ülkenin birer ferdi olarak yeşilin yandığını, kuruduğunu, ağaç kökünün, gövdesinin, dalının kırıldığını gördüğümüzde içi acı çekenler olarak Bakanımıza birkaç serzenişte bulunacağız…

Sayın Bakanım; öncelikle insanlığımızı sınayan, orman yangınlarına sebep, ülkeyi alevlerle alevlendiren, milyonlarca cana kıyan katiller hakkında, âleme ibret olsun diye kısasa kısas uygulanacak mı?

Ülke genelinde yapılacak ağaçlı bölge çalışmaları esnasında kesilecek, kırılacak, zarar görecek ağaçlar için büyük küçük fark etmeksizin ağaç nakil işlemleri gibi bir talimatınız var mı, olacak mı?

Her çalışma alanında boy vermiş, filiz açmış ağaçların başına kepçenin ağzıyla vura vura, gövdesini soya soya kırıp inşaat molozları arasında, çöp yığınlarında görmeye, gönlümüzü razı, vicdanımıza kabul mü ettireceğiz?

Örneğin; Hakkâri Merkezinde yeni konutlar için temel açma ve çevre düzenlemesi adına kırılan, parçalanan dev çam ağaçların, akasyaların, dişbudakların telafisi için; bir tohumun, bir fidenin aynı boya ulaşması için kaç yıl beklememiz gerekiyor?

İlde ki yetkililere devlet tarafından tahsis edilen araçlar şehir turu atmak için mi? Yoksa böyle acil durumlarda hizmet etmek için mi?

Bir kepçe, bir kamyonla koca ağaçları Yeni Mahallede ki ormanlık alana naklini yapmak ve yağmur dönemine kadar susuz bırakmamak çok mu zordu?

2 yıl önce Hakkâri’mize yem yeşilliğiyle renk katan, halkına ferahlık veren (15 Temmuz Şehitler Parkı, Seyit Taha Parkı, Kantar Belediye Parkı vs. gibi) parkların, bu yıl ilgisizlikten, bakımsızlıktan; çiçeğiyle, ağacıyla kurak çölü andıran parklarımızın içinde bulunduğu vahim durumları gördükçe…

Kısacası Sayın Bakanım! Halkın vergisiyle, inançlı milletimizin nefes alması adına meydana getirilen ormanlarımızın tahribine çalışan, yeşil alanların, dinlenme parklarının bakımını, denetlemesini bu halka çok görenlerin…

Doğa hepimizin, vebali…

 

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum