Abdullah Demiralp

Abdullah Demiralp

Ne Hakkari'ymiş arkadaş

Bu şehrin kaderi bu olmamalı. Parmakla gösterilen alimlerin, düşünürlerin kenti Hakkari'yi böyle lanse etmek istemezdim ama ne yazık ki görünen köy kılavuz istemez misali sessiz olan halkıma ses olmak zorundayım. En önemli sıkıntılarımızdan biri olan konut sıkıntısına değinmek istiyorum.

Asgari ücretin bile altında çalışan, tek geçim kaynağı memurluk ve yılın sadece iki ayı dağlarda toplanan otlar olan bu şehrin insanlarının kaderi bu olamaz olmamalı. Biz bahanelerle bu şehri bu hale getirdik. Coğrafya kaderimiz dedik üretmedik. Devlet fabrika yapmıyor dedik çalışmadık. Parası olan ev yaptı daireleri daha bitmeden 1 yıllık 2 yıllık peşinatla ya askeri personele yada memura kiraya verip kendi yöre halkını mağdur ettiler. En düşük kiranın kentin en ücra köşesinde bile 700 TL olduğu bir şehirden bahs ediyorum sizlere. amalarla başlıyoruz maalesef her söze, biz amasız ve fakatsız büyüdük bu şehirde. Bahaneler yoktu eskiden, komşuluk akrabalıktan önce gelirdi. Kiracı demezdik evlerimizi verdiğimiz insanlara ailelerimizin sofralarına ortak olurlardı. Gariban sömürülmez hor görülmezdi. Şimdiki Tekser dediğimiz yer o zaman ki adı Fakirân da başlardı insanlığımız. Ama gel gör ki şimdilerde ne esnaf kaldı bu şehirde nede atalarımızdan gördüğümüz sevgi ve saygı. 

Siz nerde yaşadığınızı sanıyorsunuz. Bu kentin yüzde doksanı akraba geriye kalan yüzde 10'u memur ve güvenlik mensubu insanlar. Geçim kaynağı memurluk. Üretim yok iş yok fabrika ve yoklarla mücadele eden insanlar topluluğu. Memur olan 1500 2000 TL kiralık evlerde yaşıyor. Memur olmayan ise 700 liradan başlayan rutubetli kiralık evlerde yaşıyor. Onu da işi olmayana vermiyorlar. Yada evden çıkartıp memur olana daha yüksek fiyatla kiraya veriyorlar. İstediğiniz kadar kızın eleştirin beni, ama bu şehir böyle bir şehir değildi. Adam evini kiraya verecek diye 1 yıllık kira istiyor. Bende 1 yıllık kira verecek para olsa ne işim olur kiralık ev bakmaya. Kusura bakmayın ama bu şehirde hiç bir evin hakkı 2000 lira kira değil hayat şartları ne kadar zor olursa olsun. Bizler bu şehir sayesinde insanlığı paylaşmayı ve misafirperverliği öğrendik. Ama bugün geldiğimiz nokta maalesef ki kimsenin kimseye tahammül etmediği kimsenin kimseyle paylaşım içine girmediği bir Hakkari görüyoruz. Ve bu kentin değerlerine ne yazık ki ihanet ediyoruz. Depozitonun ne olduğunu ben yeni öğrendim kira kontratının olmadığı güvenin ve akrabalık duygularının hakim olduğu bir şehirden nerelere geldik. Ev sahipleri bana kızacak biliyorum. Serbest piyasanın ve fırsatçılığın kol gezdiği bu şehirde siz istediğiniz kadar beni eleştirin, ama her şey sizin elinizde bu şehirde aç yatan çocuklar var ailesi çalışmadığı için okuyamayan öğrenciler var. Her ne pahasına olursa olsun dağlarda canları pahasına kopardıkları otlarla geçimini sağlayan insanlar var. Çiftçilik yok hayvancılık yok tamamen devletin sağladığı imkanlarla hayatlarını idame eden insanlarımız var. Asgari ücret yok iş alanı yok 10 gündür kendim şahit olduğum dükkan dükkan gezip bu Ramazan ayının hatırına zekat toplayan kadınlarımız var. 

Ben bunu burada yazmak zorundayım. Her şey dışarda göründüğü gibi değil bir kaç tane iş adamımızın yaptığı yardım kolileriyle ramazanı geçiren ama ramazan ayından sonra tekrar aç yatacak gözü yaşlı annelerimiz var. Onlarca dairesi olan zenginlere seslenmek istiyorum hangi birinizin dairesinde fakir biri bedavaya oturuyor. Eskiden otururlardı. Ve o insan ezik hissetmesin diye kendisini bahçe teslim edilirdi ona. Sizlerden ricam şapkanızı alın önünüze düşünün bu şehir böyle bir şehir değildi. Her yerde gururla bahs ettiğimiz bu şehir böylesi trajedilerle anılmamalı. Medeniyetin beşiği olan bu kentin insanlarına bedavaya ev verin demiyorum. Ama ev verirken ama ile başlamayın sözlerinize makul bir fiyatla onları incitmeden verin...

Bir sitemim de yapılan TOKİ'lere, sözde herkes ev sahibi olacaktı. Bu dertler bu ızdırapları bitecek herkes rahat bir nefes alacaktı fakat 40 bin TL peşin ayda 3000 lira gibi bir parayla ömür boyu sürecek vadelerle bu fakir halkı nasıl ev sahibi yapacaksınız çok merak ediyorum. Sözün özü fakir yine fakir.. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
46 Yorum